W rocznicę śmierci Jana Pawła II ulicami Warszawy przeszedł Marsz Papieski

2023/04/3
DSC05381
Fot. Rafał Karpiński

Wczoraj, w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II, odbył się w Warszawie Marsz Papieski. "W tym szczególnym dniu nie chcę demonstrować swojego sprzeciwu (...). Dziś jestem tu dla Jana Pawła II i dla prawdy" - mówił uczestnik wydarzenia.

Tłumy zebrały się 2 kwietnia na rondzie Dmowskiego w Warszawie, aby przejść ulicami Marszałkowską, Królewską i Krakowskim Przedmieściem do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, arcybiskupa seniora archidiecezji przemyskiej. Organizatorem wydarzenia było Centrum Życia i Rodziny wraz z gronem społeczników. 

Jan Paweł II nie potrzebuje obrony, to my jej potrzebujemy, aby w sobie wzbudzić i obronić przekonanie, że warto być dobrym człowiekiem, że trzeba bronić prawdy o człowieku, bo może kiedyś i nas ktoś będzie miał okazję bronić – mówił abp Michalik. 

Mimo niesprzyjającej pogody wydarzenie zebrało, jak podają organizatorzy, aż 50 tys. osób, które przyszły, by okazać solidarność z Janem Pawłem II, by trwać przy nim, by być mu wiernymi, tak jak on był wierny Polsce, zwłaszcza w najtrudniejszym czasie. Przyszli podziękować za dar jego życia i dar pontyfikatu. 

Jestem tu, by dać świadectwo prawdzie, a przede wszystkim podziękować Janowi Pawłowi II. Można by długo wymieniać jego zasługi dla społeczeństw, narodów, dla świata. Chcę jednak powiedzieć o sobie. Dla mnie papież to święty człowiek, opiekun, który przyczynił się do zmiany historii mojej rodziny, do historii nawrócenia mojej mamy. Dzięki niemu jestem dziś tutaj. Jestem w Kościele katolickim. I jestem mu za to niezwykle wdzięczny - mówił Mariusz Talarek, uczestnik Marszu Papieskiego w rozmowie z Marsz.info.

x.com

W Marszu uczestniczyły rodziny z dziećmi, a także przedstawiciele licznych inicjatyw i środowisk z całej Polski, m.in. Wojownicy Maryi, Bractwo Kurkowe, Męski Różaniec, a także Akcja Katolicka czy Kluby Gazety Polskiej. Wydarzenie zabezpieczają m.in. wolontariusze ze Straży Narodowej. Pojawili się też wierni z nawet odległych od Warszawy miast, jak grupa z Bielska-Białej.

Ambasadorami Marszu Papieskiego byli m.in. Dariusz Kowalski, Marcin Kwaśny, Rafał Patyra, Leszek Zduń czy Jerzy Zelnik. Wydarzenie zostało sfinansowane z dobrowolnych darowizn społecznych. Transmisję prowadziła Telewizja Polska.

Abp Józef Michalik, arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w homilii Mszy świętej wieńczącej Marsz Papieski w archikatedrze warszawskiej, przypomniał to bogate dziedzictwo i dorobek nauczania kard. Wojtyły i Jana Pawła II, który podkreślał, że należy otaczać troską każde życie; który kształtował i formował człowieka, młodych i rodziny, by mogły wzrastać w wierze, dojrzewać w relacjach małżeńskich, by wreszcie swoimi talentami i pracą budowali naszą ojczyznę - czytamy na portalu Marsz.info.

x.com
 
Fotografie autorstwa Rafała Karpińskiego.
 
Źródło: Marsz.info
 
/ab
CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Centrum Życia i Rodziny #Marsz Papieski #Jan Paweł II #Warszawa #ataki na Jana Pawła II #papież Polak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej