Wałbrzych pamięta o Janie Pawle II

2015/04/10

Kiedy zmarł Jan Paweł II, świat zamarł. Ludzie nie wiedzieli co zrobić w tak wielkim bólu, który dotknął prawie wszystkich. W Wałbrzychu zorganizowano błyskawiczną naradę, jak uczcić takiego człowieka, jak go godnie pożegnać. W naradzie udział wzięli wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób mogli pomóc. Były to wszelkiego rodzaju organizacje pozarządowe, służby mundurowe, przedstawiciele szkół, pogotowia ratunkowego, wałbrzyscy radni, służby miejskie, instytucje kultury i wielu, wielu innych. Wiedzieliśmy, że musimy coś zrobić, aby dać możliwość wałbrzyszanom na wspólne pożegnanie Ojca Świętego.

W błyskawicznym tempie zrodziła się inicjatywa mszy papieskiej, ale aby zebrać wszystkich mieszkańców Wałbrzycha nie mogła się ona odbyć w żadnej z wałbrzyskich świątyń. Jedynym miejscem w Wałbrzychu które mogło pomieścić tak olbrzymią ilość osób był stadion na Białym Kamieniu. Przygotowania do Mszy Świętej trwały dzień i noc. Nie mieliśmy doświadczenia w organizowaniu tak dużego przedsięwzięcia. Pracowało bardzo wiele osób, aby doszło ono do skutku. I tak 7 kwietnia 2005 roku odbyła się pierwsza msza papieska w Wałbrzychu, zakończona procesją na górę Chełmiec (851 m n.p.m.), gdzie już po zmroku został odprawiony Apel Jasnogórski.

To był spontaniczny wyczyn większości wałbrzyszan. Szli w mroku przy świetle świec starzy i młodzi, szły całe rodziny, aby uczcić chwilę pożegnania z tak wielkim i cudownym człowiekiem, jakim był nasz papież. Wejście nie było łatwe, na Chełmcu jeszcze leżał śnieg. Było ciemno, droga stroma. Osobiście zapamiętam to do końca życia.

Jako organizacja katolicka wzięliśmy udział w przygotowaniach, w pracach przy organizowaniu ołtarza i kolportażu materiałów.

Mszę tę odprawiono w tym samym miejscu w rocznicę śmierci papieża. Przyszło równie dużo wiernych. Odprawiana jest nadal. Co roku wałbrzyszanie zbierają się na stadionie, aby modlić się wspólnie w intencji Jana Pawła II, a teraz już do Świętego Jana Pawła II. Powstało też w naszym mieście hospicjum, które nosi imię Jana Pawła II i w trakcie tej mszy zbierane są datki na jego utrzymanie. Jest to żywy pomnik, który mieszkańcy Wałbrzycha wystawiają swojemu papieżowi.

Barbara M. Malinowska
fot. Mirosław Maciejewski

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jan Paweł II #msza #Wałbrzych
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej