Walczymy z poganami o Ślężę

2014/10/3

W dniach 19-21 września odbył się Ośrodek Formacji Katolicko-Społecznej Oddziału Okręgowego we Wrocławiu. Dotyczył on niebezpiecznego zjawiska neopogaństwa. Dlatego też nieprzypadkowe było miejsce spotkania: Sulistrowice u podnóża góry Ślęży, za pogan uważanej za „świętą”.

Naszym gospodarzem był ks. dr prałat Ryszard Staszak, proboszcz parafii w Sulistrowicach. Jest to kapłan, który podjął trud odbudowy kościoła na szczycie Ślęży. Od tego czasu nękany jest przez grupy neopogańskie, m.in. regularnie niszczona jest Droga Krzyżowa ustawiona na jednym ze szlaków. Więcej na ten temat na stronie sleza.info.

Osoby obecne na Ośrodku miały okazję spojrzeć na problem odradzającego się pogaństwa z wielu stron. Dyskutowano o tym, jak na problem nowego pogaństwa patrzył kard. August Hlond, prymas Polski. Dopatrywał się w tym zjawisku raczej nie odtwarzania dawnych wierzeń, a metodyczną, prowadzoną przez państwo ateizację i walkę z Bogiem i człowiekiem jako stworzeniem Bożym. Eskalacją tej walki były lata II wojny światowej. Inaczej do tematu podszedł Andrzej Wronka, który skupił się na czasach znacznie nam bliższych. Przedstawiał zagrożenia związane z tzw. New Age i rozlicznymi sektami, które rozszerzają swe wpływy także w Polsce. Na spotkaniu z p. Wronką obecny był gospodarz, ks. Staszak, który krótko opowiedział o nękających go poganach.

Ośrodek był także okazją do odwiedzenia sanktuarium w sąsiednich Sulistrowiczkach, projekcji filmowej oraz, jak zawsze, do spędzenia czasu w serdecznym gronie i długich rozmów.

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#OFKS #poganie #Ślęża #Wrocław #Wronka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej