
Interpretacja tekstów biblijnych, konteksty i odniesienia, szczególnie związane z księgami wchodzącymi w zakres 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej - to wszystko było tematem warsztatów prowadzonych przez ks. Macieja Jaszczołta.
Spotkanie rozpoczęło się o 12:00 w Cafe Ludwik. W pierwszej części ks. Maciej tłumaczył, by interpretując Biblię, zwracać uwagę na zamysł autora i okoliczności powstania danej księgi:
Nikt się nie dziwi, że James Bond, po upadku z wysokości, podnosi się z ziemi bez najmniejszej rany, bo przyjmujemy, że jest to pewna konwencja reżysera. Natomiast gdy czytamy historie biblijne, ciągle nachodzą nas wątpliwości, jak to czy owo mogło się wydarzyć. Pismo Święte nie jest podręcznikiem historii. Poprzez dany tekst, autor chce nam przekazać coś o Bogu, a więc czytając biblijną historię powinniśmy pytać się, co to Słowo mówi do mnie o Nim.
Nawiązując do roli lewitów z Księgi Ezdrasza i Nehemiasza, biblista zauważył, że to Kościół jest interpretatorem Słowa Bożego.
Kiedy przychodzi Pierwsza Komunia Święta, dostajemy Pismo Święte od rodziców, dziadków czy chrzestnych. Ale tak naprawdę to Kościół jest tym, który wręcza nam Słowo Boże
- powiedział. Ks. Maciej zauważył także, jak istotna jest rola lektora, ponieważ „wiara rodzi się ze słuchania”.
Po przerwie uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy, a każda z nich miała za zadanie wydobyć z ksiąg biblijnych cechy danego lidera: byli to Ezdrasz, Nehemiasz, Tymoteusz oraz Tytus. Na koniec uczestnicy dzielili się na forum wynikami swojej analizy. Jak podsumował ks. Maciej, ich wszystkich łączył fakt, iż byli bardzo zaangażowani w Boże dzieło.
Uczestnicy spotkają się już za dwa tygodnie na etapie diecezjalnym Konkursu. Życzymy powodzenia oraz owocnego studiowania Pisma Świętego!
/eb