Wielkopolski Adwentowy Dzień Skupienia

2015/12/29

13 grudnia, a więc w dniu, w którym Polacy wspominali kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, oddział wielkopolski Stowarzyszenia przeżywał akurat doroczny Adwentowy Dzień Skupienia. Połączono go tym razem z zakończeniem dwuletniego cyklu pracy Ośrodka Formacji Katolicko Społecznej.

Dzien_Skupienia_2014_14Dzień ten rozpoczęto nabożeństwem pokutnym z możliwością spowiedzi, adoracją Najświętszego Sakramentu i Mszą świętą w kościele parafialnym Wszystkich Świętych na poznańskiej Grobli. Sprawował ją, podobnie zresztą jak w latach ubiegłych ksiądz kanonik dr Janusz Grześkowiak, proboszcz tej parafii, a jednocześnie asystent kościelny Oddziału.

W skierowanych przez niego do nas, uczestników tej wspólnoty eucharystycznej słowach homilii, odnosząc się do przypadającego na ten dzień czytania z Ewangelii świętego Mateusza o Janie Chrzcicielu, wskazał on na niektóre dzisiejsze problemy Kościoła. Wśród nich są – jak powiedział głównie te wizerunkowe. Bóg jednak mimo tych problemów, czuwa nad swoim Kościołem, dając Mu a więc i tym samym nam, dobrego, mądrego papieża Franciszka, który swoją postawą „odświeża markę Kościoła” – podkreślił cytując wypowiedź brytyjskiego pisma „The Economist”.

Dzien_Skupienia_2014_19Jak nie omieszkał wskazać, swój pozytywny wkład w to ma też niewątpliwie arcybiskup Stanisław Gądecki – Metropolita Poznański a dziś także Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który zajął na Synodzie Biskupów w Rzymie, swe zdecydowane stanowisko w sprawach istotnych dla Kościoła Powszechnego. To on, nie kto inny powiedział tuż po Synodzie w wywiadzie dla KAI, powtarzając za Chestertonem, że „nie chcemy Kościoła, który zmienia się wraz ze światem, ale chcemy Kościoła, który zmienia świat…”

Przywołując raz jeszcze „The Economist”, ksiądz Grześkowiak przypomniał, że pismo to nazwało papieża Franciszka „menagerem miłości Chrystusa”, że on, papież Franciszek, podobnie jak wcześniej Jan Paweł II, mówi o Europie, która traci ducha, że walczy o ducha Europy…

Nie wszyscy jednak – mówił, ulegają fascynacji duchem i postawą Franciszka. Jak zaznaczył, wielu „martwi się”, że za Franciszka Kościół się przewróci… I od razu owych sceptyków odniósł do jednego z wierszy księdza Jana Twardowskiego, cytując go:

Nie martw się
że się Kościół przewróci
że znów grzesznik
dłubie dziurę w niebie
magistrze, doktorze, głuptasku
nie martw się o Boga
ale o siebie.

Na marginesie warto tu może wspomnieć, że poezja księdza Jana Twardowskiego bliska jest wrażliwości księdza Janusza Grześkowiaka. Dlatego często przytacza ją przy różnych okazjach, cytując ją także w niektórych homiliach. To dzięki też jego sugestii, poznański oddział Stowarzyszenia przygotowuje na początku przyszłego roku konkurs recytatorski tej poezji dla młodzieży poznańskich szkół ponadgimnazjalnych, z okazji setnej rocznicy urodzin tego kapłana poety.

Zwracając się zaś bezpośrednio do nas – członków Stowarzyszenia powiedział, że „dziś jest też potrzeba odświeżenia marki Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, by było ono mocniej oparte o Boga i o Jego wartości”. Aby Bóg zawsze był na pierwszym miejscu, bo jak mówił święty Augustyn, „gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu”. W takim też klimacie utrzymane były jego życzenia świąteczne, jakie złożył wszystkim uczestnikom tego zgromadzenia eucharystycznego.

Na zakończenie mszy świętej, udzielił błogosławieństwa relikwiami świętego Jana Pawła II, przywiezionymi na ten dzień z Oddziału Gnieźnieńskiego. Na co dzień – jak wiemy, są one wystawione w siedzibie tamtejszego Oddziału Miejskiego. Niebawem rozpocznie się peregrynacja tych relikwii po tych Oddziałach Stowarzyszenia w Polsce, które wyrażą pragnienie ich uczczenia.

Dzien_Skupienia_2014_25Po mszy świętej, już w siedzibie Oddziału przy ulicy Kramarskiej 2, uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpienia kolegi Sławomira Józefiaka, Wiceprzewodniczącego Rady Głównej Stowarzyszenia a zarazem Prezesa Zarządu Grupy INCO S.A. na temat Spółki, której udziałowcem w całości jest właśnie Stowarzyszenie. To dzięki Spółce – jak podkreślił, dzięki wypracowanym przez nią środkom finansowym, możliwa jest dziś realizacja misji i celów Stowarzyszenia w zakresie służby Kościołowi i Narodowi, przez podejmowanie ciekawych, a nade wszystko potrzebnych dziś inicjatyw katolicko społecznych.

Grupa INCO S.A. działa na polskim rynku od 1947 roku. A wszystko – jak przypomniał Prezes, zaczęło się od pisma i środowiska „Dziś i Jutro”, powołanego przez Bolesława Piaseckiego. To wokół nich zaczęła się budowa bazy gospodarczej, rozpoczynając od usługowej bazy transportowej. Dziś Spółka prowadzi na terenie kraju zdywersyfikowaną działalność, zatrudniając blisko 800 osób. Spółka działa na rynku m. in. chemii gospodarczej, nawozów ogrodniczych, opakowań z tworzyw sztucznych, nieruchomości oraz wydawniczym. Jest właścicielem wielu produktów, cieszących się uznaniem nie tylko wśród polskich klientów, ale także odbiorców zagranicznych. Najpopularniejszym produktem jest niewątpliwie płyn do mycia naczyń „Ludwik” – laureat wielu nagród gospodarczych.

Znany nam choćby tylko z „Przekroju”poeta Ludwika Jerzy Kern, tak pisał kiedyś o tym popularnym, znanym i cenionym przez polskie gospodynie produkcie:

Ludwik
Nic świętego!
O wstydzie!
Imię nic nie znaczy
Ludwik,
Co to jest Ludwik?
Płyn do mycia naczyń.
Z tego potem wynika ta funkcja niemądra,
Że jak Ludwik
To znaczy: „Ludwik do rondla”.
Ja, gdy słyszę ten apel,
Proszę miłych panów,
Natychmiast ruszam biegiem
W stronę
Barbakanu.

Dzien_Skupienia_2014_30Instytut Wydawniczy PAX, jako jeden, najważniejszy chyba element branży wydawniczej Spółki, choć co prawda nie jest dochodowy, bo nie jest też już jak kiedyś bezkonkurencyjny na księgarskim rynku książki katolickiej, to wciąż jest nie do przecenienia w wymiarze popularyzacji książki religijnej i to głównie właśnie katolickiej.

Wydaje się, że przekazane przez kolegę Prezesa Józefiaka informacje na temat Spółki, były szczególnie cenne dla mniej zorientowanych członków Stowarzyszenia z naszych środowisk terenowych. Ich wiedza na temat zaplecza gospodarczego i finansowego Stowarzyszenia, była dotąd – jak mówili później w kuluarach dość skąpa (!). Jakie będzie miało znaczenie poszerzenie tej wiedzy, dla zrozumienia przez nich wystąpienia ewentualnych braków czy ograniczeń w dofinansowywaniu ich inicjatyw terenowych, trudno jest oczywiście przewidzieć.

Dzień-Skupienia-2014-61Na koniec tej części spotkania, wręczone zostały jeszcze medale dla kilku społecznie zaangażowanych członków Stowarzyszenia oraz tych spoza Stowarzyszenia, którzy wspomagają naszą działalność pro rodzinną, głównie w Poznaniu. Odznaki przyznane przez Przewodniczącego Stowarzyszenia Tomasza Nakielskiego otrzymali: dr Amanuel Solomon i Krystyna Haraj z Poznania, Grzegorz Kaniewski i Zdzisław Kamiński z Gostynia oraz Janina Kolęda i Elżbieta Niespodziańska z Turku. Wręczyli je wspólnie koledzy: Sławomir Józefiak i Karol Irmler.

Po dokonaniu jeszcze krótkiego podsumowania działalności formacyjnej Oddziału Okręgowego, wręczono 15 osobom dyplomy ukończenia dwuletniego cyklu formacyjnego w ramach Ośrodka Formacji Katolicko Społecznej, dla którego funkcjonowania przewidziano na razie co najmniej roczną przerwę, z uwagi na powstałe trudności rekrutacyjne.

Wspólny posiłek uczestników „Dnia skupienia” – członków Stowarzyszenia oraz zaproszonych gości – sympatyków i Przyjaciół, oraz wzajemne złożenie sobie życzeń świątecznych, zakończyły ten „niecodzienny dzień”.

Tekst: Włodzimierz Chrzanowski
zdjęcia: Szymon Szczęsny i Ewelina Goździewicz

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#dyplomy #dzień skupienia #Józefiak #Poznań
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej