5 listopada w siedzibie Stowarzyszenia we Włocławku wykład pt. “Zofia Kossak-Szczucka. Życie i twórczość” wygłosiła dr Monika Dejnecka.
Prelegentka w swoim wystąpieniu wzbogaconym o prezentację multimedialną i przygotowany okolicznościowy folder, przedstawiła życiorys i dokonania twórcze Zofii Kossak-Szczuckiej, autorki ponad 50 książek.
Dr Dejnecka w swoim wystąpieniu przedstawiła wpływ wydarzeń życiowych pisarki na jej twórczość – konieczność opuszczenia rodzinnego domu przed szalejącą rewolucją bolszewicką (“Pożoga“) i osiedlenie się na Śląsku (“Nieznany kraj“). Podróż do Ziemi Świętej (“Przymierze“, cykl “Krzyżowcy“) czy dramat II wojny światowej (“W otchłani“) stanowiły inspirację do powstawania kolejnych powieści. Zofia Kossak podczas okupacji hitlerowskiej to również aktywna działaczka na rzecz obrony Żydów w ramach powołanego Towarzystwa Pomocy Żydom – Żegota, a także więźniarka obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Po wojnie władze komunistyczne wymusiły jej wyjazd za granicę, co spowodowało 12-letnią emigrację w Kornwalii w Wielkiej Brytanii. Odwilż październikowa 1956 r., umożliwiła powrót pisarki i jej rodziny do Polski. W 1964 roku była jedną z sygnatariuszek listu 34, w którym przyłączyła się do protestu pisarzy w obronie swobody wypowiedzi.
W trakcie spotkania można było zakupić publikacje Zofii Kossak-Szczuckiej, będące najnowszym wydaniem przygotowanym przez Instytut Wydawniczy Pax. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi pozycjami:
Szymon Szczęsny (fot.)
Wykład rozpoczął cykl wystąpień na terenie całego Oddziału Okręgowego w Toruniu, kolejne spotkania już 26 listopada w Wąbrzeźnie i 28 listopada w Toruniu.