Współczesna rodzina, ale jaka?

2015/11/4

Czy współczesna rodzina, jest silna Bogiem ? To pytanie przyświecało uczestnikom debaty, w czasie sesji popularno-naukowej w Świdnicy, organizowanej już po raz dziesiąty przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

W gościnnych murach Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, które było również współorganizatorem przedsięwzięcia, miała miejsce dyskusja panelowa poświęcona rodzinie, poprzedzona uroczystą Eucharystią i wykładem ks. dr. Bogusława Wolańskiego z Legnicy nt. „Rodzina Bogiem silna – w nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia”. Ksiądz dr Krzysztof Moszumański, asystent kościelny Stowarzyszenia w diecezji świdnickiej, prowadził pierwszą część obrad, a bardzo reprezentatywne grono uczestników debaty zastanawiało się nad kondycją współczesnej rodziny chrześcijańskiej, która niejednokrotnie musi bronić swojej tożsamości i dawać świadectwo przywiązania do tradycji i swojej wiary katolickiej. Wśród panelistów byli zarówno duchowni jak i przedstawiciele laikatu: doświadczony teolog, ksiądz dr Stanisław Paszkowski, zaangażowany od 35 lat w duszpasterstwie rodzin Archidiecezji Wrocławskiej i poradni adopcyjnej; inny  kapłan, wspomniany już wcześniej, ksiądz dr Bogusław Wolański, wykładowca w Seminarium Legnickim, ale także uczestnik niedawno zakończonego VIII Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii w USA z udziałem papieża Franciszka, dzielił się wrażeniami z tego niezwykłego wydarzenia w Ameryce. Kolejny uczestnik panelu,  eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego znany polityk Marek Jurek, zaangażowany w problematykę prorodzinną, podzielił się doświadczeniem ze swojej parlamentarnej praktyki i batalii o normalną rodzinę, będącą fundamentem każdej społeczności. Anna Dziadkowiec, pełniąca funkcję dyrektora Diecezjalnej Poradni Życia Rodzinnego w diecezji i Józef Nowak, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich – opowiadali o swoich doświadczeniach  w pracy z rodzinami, dając świadectwo o własnej aktywności i prowadzeniu ustawicznej formacji z małżeństwami i rodzinami. Redaktor Izabela Tyras, reprezentująca zarówno Radio Jasna Góra jak i Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, ukazała swoje bogate spostrzeżenia dziennikarskie i świadectwa pielgrzymów, a także związki Prymasa Wyszyńskiego z Jasną Górą w obronie małżeństwa i rodziny. Moderator dyskusji panelowej, ks. prof. Grzegorz Sokołowski z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, poprzez stawiane pytania uczestnikom dyskusji, pokazał, że współczesna rodzina musi starać się być silna Bogiem, bowiem inaczej przegra z sekularyzowanym światem, który coraz bardziej uderza w normalną rodzinę i małżeństwo.

Sesja świdnicka, organizowana w liturgiczne święto Jana Pawła II – 22 października, ukazała także nierozerwalny związek naszego świętego papieża ze Sługą Bożym Kard. Stefanem Wyszyńskim. To słowa rektora seminarium ks. dr Tadeusza Chlipały, który poprowadził modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia. Zaś Przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego, Henryk Koch w swoim szerokim wprowadzeniu poprzedzającym debatę zaznaczył, że Prymas Tysiąclecia, ku któremu kierujemy naszą uwagę, jest także od maja 2013 roku patronem naszego Stowarzyszenia; toteż jesteśmy mu szczególnie winni i zobowiązani, aby Jego myśl społeczną i pastoralną upowszechniać i przywoływać w drodze do  rychłej Jego beatyfikacji. Jednocześnie, mając także dług wdzięczności wobec Świętego Jana Pawła II, patrona rodzin – musimy pamiętać, że wyznaczył nam misję budowania civitas Christiana! Toteż nasza debata, w której upominamy się o rodzinę Bogiem silną, winna być dla nas wszystkich obecnych, nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale także owocną formacją i orężem do stawiania czoła współczesnym zagrożeniom i dewiacjom przeciwnym rodzinie, wzorem naszych najwyższych autorytetów: świętego Jana Pawła II i Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Maria Koch

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Anna Dziadkowiec #Izabela Tyras #Jan Paweł II #Józef Nowak #kard. Stefan Wyszyński #konferencja naukowa #ks. dr Krzysztof Moszumański #ks. dr Stanisław Paszkowski #Marek Jurek #prof. Grzegorz Sokołowski #Świdnica
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej