Wystawa: Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny

2021/10/14
Wyszynski Ecivitas slajder
Grafika: Ewa Makowska

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej znajdujące się tuż za Placem Zamkowym zaprasza na wystawę poświęconą błogosławionemu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu - „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny”. Wystawę zorganizowano we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.

W ostatnim czasie, głównie ze względu na niedawną beatyfikacje Prymasa, pojawiło się wiele wystaw związanych z jego osobą. Swoją treścią nawiązują one do miejsc, w których bywał, z historią oraz atmosferą, jaką wokół siebie tworzył Wyszyński. Ekspozycja Muzeum Archidiecezji Warszawskiej łączy w sobie wszystkie te elementy.

Już pierwsze plansze, będące częścią wystawy, dają możliwość zapoznania się z najważniejszymi datami z życia Stefana Wyszyńskiego - od urodzenia po śmierć i niedawny moment beatyfikacji. Idąc dalej napotykamy pierwsze eksponaty oraz infografiki z niesamowitymi fotografiami, jak i opisami. Warto zaznaczyć, że nie jest to typowa historia i przedstawienie sylwetki, ale zestawienie informacji i wątków z życia Prymasa z prezentowanymi przez niego wartościami. Widać tu patriotyzm, zderzenie Kościoła ze światem polityki, niebanalne podejście do godności człowieka czy wychowania młodego pokolenia.

Środek sali zajmują witryny, w których znajdziemy albumy ze zdjęciami z seminarium, oryginalne dokumenty z konsekracji biskupiej, czy mitre z zawołaniem biskupa Wyszyńskiego „Soli Deo” (Samemu Bogu). Na wystawie pokazano również ornaty, w których posługiwał Prymas oraz jego rzeczy osobiste: zegarek i Brewiarz Rzymski. Eksponatem godnym szczególnej uwagi jest, złożony w jednej z witryn, złoty różaniec podarowany Prymasowi przez papieża Pawła VI.

Wystawa zawiera również elementy multimedialne. Można zatrzymać się na chwilę i obejrzeć film, którego narracja przeplatana jest wypowiedziami świadków życia Kardynała. Film nie jest typowym dokumentem! To żywe przedstawienie historii. Wystawę zamykają dzieła sztuki związane pośrednio, jak i bezpośrednio z sylwetką Prymasa, m. in. popiersie wykonane przez Gustawa Zemłe.

Czym ta ekspozycja różni się od pozostałych? Przede wszystkim zaskakuje osobnym podjęciem wątków. Podejście Prymasa Wyszyńskiego do Kościoła i Ojczyzny, w którym każdy aspekt jest dokładnie wytłumaczony, a wątpliwość rozwiana. Ukazane na planszach fakty nie są „suche”. Zestawiono je z zarysem historycznym, jak również osobistymi przemyśleniami Kardynała. Elementy multimedialne są spójne, a prezentowane eksponaty stanowią namacalny dowód działalności, życia i zasług błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Wystawę można zobaczyć, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, przy ul. Dziekania 1 w Warszawie, do 21 listopada.

/em

Bernaciak

Emilia Bernaciak

Dziennikarz, realizator dźwięku. Redaktor w Radio Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Wyszyński #Muzeum Archidiecezji Warszawskiej #Wystawa #Beatyfikacja
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej