XI Adwentowe Dni Skupienia “Civitas Christiana” w Krakowie: Droga z Jezusem

2017/12/4
dsc09547.jpg

30 listopada – 2 grudnia przeżywaliśmy XI Adwentowe Dni Skupienia. Miejscem spotkania, na które przyjechali członkowie Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” z całej Polski były tradycyjnie Łagiewniki. Modliliśmy się więc w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i przy grobie św. siostry Faustyny. Długoletni organizator i gospodarz Dni Skupienia Stanisław Pażucha, przewodniczący Zarządu Okręgowego w Krakowie został uhonorowany za pracę dla Stowarzyszenia i dla dobra Ojczyzny. Złotą Odznakę Honorową Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” wręczył mu przewodniczący Tomasz Nakielski.

fot. A.Staniaszek

30 listopada Mszę św. w Bazylice oo. Paulinów na Skałce odprawił bp Jan Zając, biskup senior archidiecezji krakowskiej. Skałka to miejsce śmierci św. Stanisława biskupa i męczennika. Jego legenda odegrała niebagatelną rolę w zjednoczeniu Polski. Tak jak cudownie się zrosło porąbane mieczem ciało biskupa, tak miała się zrosnąć rozdrobniona na ksiąstewka Polska. Bazylika na Skałce pełni też rolę Panteonu Narodowego, tu spoczywają zasłużeni twórcy kultury polskiej. W czasie zaborów właśnie kultura łączyła podzieloną między zaborców Polskę.

fot. A.Staniaszek

W XIX w. w 400-lecie śmierci spoczęły w otwartej wtedy Krypcie Zasłużonych na Skałce szczątki Jana Długosza.

Nauki rekolekcyjne ,,Droga z Jezusem’’ wygłosił ks. dr Leszek Mateja, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rusocicach w archidiecezji krakowskiej. Ks. Leszek Mateja jest doktorem teologii z zakresu patrystyki, autorem trylogii: Bóg mówi do Ciebie: Pójdź ze mną, Zaufaj mi, Bądź ze mną, które zostały wydane w ramach Biblijnej szkoły modlitwy i ewangelizacji. – Bóg nieustannie mówi do ciebie. W Piśmie Świętym objawia ci prawdę o sobie samym i o tym, kim jesteś – mówi ks. dr Mateja. – Nie zawsze jednak potrafimy słuchać Jego Słowa, bogactwo Biblii nas onieśmiela, nie wiemy, jak się nią modlić, czasem nawet nie wiemy, od czego zacząć – dodaje. Jego zdaniem Pismo Święte samo się wyjaśnia. Trzeba tylko znaleźć klucze.

W czasie trzech nauk rekolekcyjnych ,,Boży plan wobec człowieka’’, ,,Wzrost ufności’’ i ,,Rozwój postaw miłosierdzia’’ rekolekcjonista pomagał nam znaleźć drogę do Jezusa powierzając tajemnicę zaufania Panu Bogu i Bożemu Miłosierdziu. Bóg chce wybudzić człowieka z paraliżu duchowego czyli z niewiary. Rodzimy się bowiem duchowo sparaliżowani. Zapominamy o tym, że kto uwierzy i przyjmie chrzest będzie zbawiony. Najważniejsza jest więc wiara i chrzest. Jesteśmy wzywani do nawrócenia, do radykalnego odejścia od grzechu. Po nawróceniu zaczynamy żyć życiem duchowym, a Jezus widząc wiarę mówi: odpuszczone są twoje grzechy. Człowiek powracający do życia duchowego zaczyna lepiej słuchać Słowa Bożego i okazywać miłosierdzie. Ks. dr Mateja stwierdził, że współczesny Kościół jak tlenu potrzebuje drogi inicjacji. Ewangelia św. Marka przedstawia Jezusa jako Mesjasza i jako Syna Bożego. Poznać, to zjednoczyć się w wymiarze duchowym z tym, którego poznajemy. Tomasz, ten niewierny, pierwszy publicznie wyznał wiarę: Jezus jest prawdziwym człowiekiem i prawdziwym Bogiem. Św. Jan zaś nauczał, że kto wierzy, że Jezus jest Mesjaszem, narodził się z Boga. Ewangelia wskazuje niezwykłe przestrzenie rozwoju duchowego.

Ks. Leszek Mateja podkreślił, że istotą tajemnicy wiary jest zaufanie. Każdy kto nie tylko uwierzył, ale i zaufał Bogu, dobrze postępuje.

– Te nauki rekolekcyjne zapadną nam w pamięć na długie lata. Ksiądz Mateja nie tyle dał nam rekolekcje, ale je zadał, by były z nami na długo. To były niesamowite rekolekcje, bo były do wiary – powiedział dziękując księdzu doktorowi przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski.

Ostatniego dnia rekolekcji tradycyjnie pojechaliśmy na Wawel. Mszę św. w Katedrze Wawelskiej odprawił ks. kard. Stanisław Dziwisz. W homilii mówił o wyzwaniu, jakim jest sekularyzm. Człowiek jawi się jako samowystarczalny, ten który o własnych siłach może się zbawić. To zasadnicze nieporozumienie. Człowiek bez Boga nie istnieje. Kardynał przypomniał też słowa Prymasa Tysiąclecia, byśmy byli odpowiedzialni za ład społeczny. Człowiek który się modli, pogłębia swoją więź z Bogiem. Czyni ze swego życia dar dla innych. Ks. kard. Stanisław Dziwisz  nawoływał też do modlitwy za wstawiennictwem świętych, których szczątki spoczywają w wawelskiej katedrze.

Przy relikwiach św. Jadwigi Królowej i w Krypcie Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach Józefa Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich zostały złożone kwiaty. Na zakończenie zwiedziliśmy Skarbiec Koronny i Zbrojownię.

Adwentowe skupienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia umocniło naszą wspólnotę, pozwoliło na duchową refleksję i zatrzymanie w codziennym biegu.

Anna Staniaszek

fot. marklucz

as/mk

 

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#adwent #bp Jan Zając #Civitas Christiana Kraków #formacja #Józef Piłsudski #kard. Stanisław Dziwisz #ks. dr Leszek Mateja #modlitwa #slider #Stanisław Pażucha #Tomasz Nakielski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej