XI Edycja Akademii Kozłowieckiej

2023/03/10
DSC4793
Fot. Magdalena Szymaszek-Naumiuk

4 marca Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego wspólnie z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zainaugurowało kolejny rok spotkań w ramach Akademii Kozłowieckiej - odbyła się XI edycja.

Data nie była przypadkowa, jest to 77. rocznica prekonizacji przez Piusa XII ks. Stefana Wyszyńskiego na biskupa ordynariusza diecezji lubelskiej. Nieprzypadkowy był też dobór tematów, gdyż niebawem przypada 60. rocznica ogłoszenia encykliki Jana XXIII „Pacem in Terris”.

Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy wspólną modlitwą podczas uroczystej Mszy Św. w niezwykłym miejscu, jakim jest Kaplica Pałacowa. Miejscu, w którym cały czas odczuwamy obecność bł. Stefana Wyszyńskiego. Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr Krzysztof Stola, asystent kościelny Stowarzyszenia, a w koncelebrze wzięli udział ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor ds. misji KUL oraz o. Grzegorz Jóźwiak.

Po Mszy Św. Dyrektor Biura Regionalnego Marcin Sułek dokonał uroczystego otwarcia Akademii oraz wystawy „Pacem in Terris. Wielka karta pokoju”. Drugą część Akademii rozpoczęto w kordegardzie przywitaniem gości oraz prelegentów, wprowadzając w część wykładową.

Jako pierwsza o wystąpienie została poproszona Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która mówiła m.in. o relacjach Prymasa z papieżem Janem XXIII i dzieliła się swoim świadectwem w odniesieniu do osoby bł. Stefana Wyszyńskiego. Przesłanie Prymasa Tysiąclecia do prawników to temat, który wygłosił ks. prof. Mirosław Sitarz. Jego przesłanie z pewnością pozostawiło w słuchaczach chęć przemyślenia i analizy nie tylko z punktu widzenia prawa, ale też moralności i sprawiedliwości społecznej, na którą wskazywał nasz prelegent odwołując się do nauczania Prymasa.

Po krótkiej przerwie kawowej rozpoczęo II część wykładów, którą rozpoczął ks. dra Krzysztof Stola. Wprowadził uczestników szeroko w lekturę encykliki „Pacem in Terris” i jej rozumienie. Kolejny prelegent, Kamil Sulej, prezes Fundacji "Civitas Christiana", wskazał na aktualność omawianej encykliki oraz zaprezentował najnowszy kwartalnik „Społeczeństwo”. Na koniec części wykładowej, na niezwykłą „wycieczkę” m.in. po lasach kozłowieckich, zabrał obecnych Michał Sieczka, doradca Wojewody Lubelskiego. Prelegent „przeprowadził” zebranych śladami miejsc świętych i pamiątkowych, również tych upamiętniających osoby i wydarzenia związane z walką o niepodległość Polski.

Jako finalną atrakcję zaplanowano zwiedzanie Muzeum. Piękne miejsce z tradycjami i historią, w której zapisał się bł. Stefan Wyszyński, a spacer po korytarzach i salach tego zabytkowego miejsca, to najlepsze podsumowanie XI Akademii. Już teraz zapraszamy na XII edycję Akademii Kozłowieckiej, która odbędzie się 13 maja.

Pragniemy podziękować za objęcie Akademii Kozłowieckiej patronatem honorowym ks. abp. Stanisławowi Budzikowi, Ministrowi Edukacji i Nauki prof. Przemysławowi Czarnkowi, Wojewodzie Lubelskiemu Lechowi Sprawce, Marszałkowi Województwa Lubelskiego Jarosławowi Stawiarskiemu, Staroście Lubartowskiemu Tomaszowi Marzędzie oraz Instytutowi Prymasowskiemu.

Wydarzenie zrealizowane zostało dzięki dofinansowaniu przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków pochodzących z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-2030 w ramach projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego.

 

/ab

Magdalena Szymaszek Naumiuk kwadrat

Magdalena Szymaszek-Naumiuk

Koordynator projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie, dziennikarz radiowy, członek Lubelskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#akademia kozłowiecka #Muzeum Zamoyskich w Kozłówce #Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego #Iwona Czarcińska #ks. prof. Mirosław Sitarz #ks. dr Krzysztof Stola #Michał Sieczka #Pacem in terris #Kamil Sulej
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej