XII Akademia Kozłowiecka już za nami. Relacja i fotogaleria

2023/05/19
CCH 6030 v2
Fot. Marta Karpińska

13 maja, odbyła się XII Akademia Kozłowiecka, której tradycja już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Data Akademii nie została wybrana przypadkowo, ponieważ wiąże się z ważnymi rocznicami: 42. rocznicą zamachu na Papieża Jana Pawła II oraz 77. rocznicą sakry biskupiej bł. Stefana Wyszyńskiego. Ponadto 8 maja minęło 70 lat od posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski, na której uchwalono treść listu do rządu PRL – Non Possumus, będącego stanowczym protestem wobec łamania zawartych porozumień.

Nasi goście jako pierwsi mieli okazję spotkać się w odnowionej sali konferencyjnej, w dawnym budynku teatralni. Sala była szczelnie wypełniona, co dla organizatorów stanowiło wielką radość. Wśród naszych zacnych Uczestników byli obecni członkowie Stowarzyszenia, którzy przyjechali nie tylko z Lublina i okolic, ale nawet z oddziałów z terenu Podkarpacia i z Warszawy, byli ludzie nauki, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, lubelskich uczelni, stowarzyszeń, fundacji i organizacji pozarządowych.

Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy nasze spotkanie uroczystą Mszą świętą, podczas której Słowo Boże wygłosił ks. Krzysztof Stola, asystent kościelny Stowarzyszenia w Lublinie. Po Mszy Świętej miał miejsce uroczysty akt ogłoszenia i symbolicznego przyjęcia pięciu nowych członków do naszego Stowarzyszenia. Serdecznie gratulujemy nowym członkom podjęcia decyzji wstąpienia w poczet członków "Civitas Christiana" i życzymy wszelkich łask Bożych oraz opieki naszego patrona Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego.

W programie tej edycji Akademii ważne miejsce zajął wzruszający koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II I bł. Stefanowi Wyszyńskiemu, w wykonaniu artystów Teatru Piosenki. Koncert oraz część wykładową poprzedziła prezentacja wystawy Wyszyński – Pater Patriae. To ogólnopolska wystawa sztuki współczesnej dedykowana Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji jego beatyfikacji. Ekspozycja w Kozłówce prezentuje ponad połowę z około 120 prac wykonanych w różnych technikach przez grupę blisko 90 artystów. Kuratorem wystawy jest prof. Kazimierz Rochecki, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Część ekspozycji jest dostępna w siedzibie Civitas Christiana w Lublinie, przy ul. Józefa Bema 1/5. Po dawce kultury oraz głębokich emocji i wzruszenia rozpoczęliśmy drugą część Akademii. W jej ramach jako pierwsza wystąpiła pani Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Choszczówce, która będąc świadkiem, opowiadała o relacji łączącej Papieża Polaka z Prymasem Tysiąclecia. Kolejnym prelegentem był pan Bogdan Kędziora, historyk, współpracownik TK „Niedziela”, który podjął się zreferowania niezwykle ważnego i bardzo aktualnego tematu kultury w prelekcji pt. „Prymas Tysiąclecia do ludzi kultury”.

W ramach Akademii odbyło się poświęcenie krzyża ufundowanego przez Nadleśnictwo Lubartów przy Gościńcu Nowostawskim, wzbogacone opowieścią o szlaku Księdza Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym. Dla naszych gości Nadleśnictwo Lubartów przygotowało przepyszny poczęstunek w Starym Tartaku, gdzie w okresie II wojny światowej, podczas swoich wędrówek, bywał Prymas Stefan Wyszyński i odprawiał Msze święte dla pracowników tartaku i żołnierzy oddziałów leśnych.

Za objęcie cyklu Akademii Kozłowieckich na rok 2023 patronatem honorowym dziękujemy księdzu arcybiskupowi Stanisławowi Budzikowi - metropolicie lubelskiemu, panu prof. Przemysławowi Czarnkowi - ministrowi edukacji i nauki, panu Lechowi Sprawce - wojewodzie lubelskiemu, panu Jarosławowi Stawiarskiemu - marszałkowi województwa lubelskiego, panu Tomaszowi Marzędzie - staroście lubartowskiemu oraz Instytutowi Prymasowskiemu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Podziękowania kierujmy również naszym patronom medialnym: TVP3 Lublin, Telewizji TRWAM, Radiu Maryja, Radiu Lublin, Nowemu Radiu, Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela”, Naszemu Dziennikowi, kwartalnikowi „Civitas Christiana”, którego redaktor naczelną panią Martę Karpińską mieliśmy zaszczyt gościć, kwartalnikowi Społeczeństwo, portalowi e-civitas.
Za ogromne wsparcie głębokie wyrazy uznania i podziękowania kierujemy do Nadleśnictwa Lubartów i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Powiatu Lubartowskiego.

Akademia Kozłowiecka, nawiązująca do wykładów bł. Stefana Wyszyńskiego w Kozłówce w latach okupacji niemieckiej, organizowana jest od 2018 roku przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Jej rozwój jest możliwy dzięki realizowanemu przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” projektowi Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, który sfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-2030. 

/mdk

Magdalena Szymaszek Naumiuk kwadrat

Magdalena Szymaszek-Naumiuk

Koordynator projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie, dziennikarz radiowy, członek Lubelskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#akademia kozłowiecka #Krzysztof Stola #Muzeum Zamoyskich w Kozłówce #Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego #Iwona Czarcińska #Bogdan Kędziora #Nadleśnictwo Lubartów #prof. Kazimierz Rochecki #Non Possumus
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej