XVIII Gnieźnińskie Dni Rodziny

2012/11/28

Tegoroczne Dni Rodziny odbywały się w nurcie działań Kościoła i wyzwań naszych czasów

 


Wyróżnieni uczestnicy konkursu plastycznego pt. „Jan Paweł II Papież Rodziny”

Z okazji 35-lecia rozpoczęcia działań prorodzinnych w Gnieźnie prezydent Gniezna Jacek Kowalski, wręczając Oddziałowi Miejskiemu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” najwyższe odznaczenie miasta – Medal Koronacyjny, powiedział: „Mimo zmian ustrojowych i zawirowań czasu to środowisko niezmiennie i niekoniunkturalnie zawsze było obecne w zasadniczym nurcie działań Kościoła, odpowiadając na aktualne wyzwania czasu”.

Tegoroczne Dni Rodziny wpisują się znakomicie w ten nurt oceny. W trakcie obchodów podjęto kilkanaście działań edukacyjno-formacyjnych ukierunkowanych na rodzinę, jako fundament rozwoju osoby i kształtowania postaw społecznych. Uczyniono to w nawiązaniu do szczególnych wydarzeń w życiu Kościoła: inauguracji Roku Wiary, Dnia Papieskiego oraz 95. rocznicy zakończenia objawień fatimskich.

Inauguracja programu Dni była jednocześnie inauguracją Roku Wiary. 11 października Edward Frąckowiak, teolog, pedagog, moderator wspólnoty wieczernikowej rodzin, wygłosił referat „Rodzina jako Kościół Domowy jest naturalnym i podstawowym środowiskiem rozwoju osobowego jej członków”. To spotkanie odbyło się w sali „Civitas Christiana”. Po jego zakończeniu uczestnicy przeszli do prymasowskiej bazyliki katedralnej na mszę św. inaugurującą Rok Wiary, której przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Następnego dnia w sali Miejskiego Ośrodka Kultury zostało dokonane podsumowanie ogólnomiejskiego konkursu plastycznego szkół gnieźnieńskich pod hasłem „Jan Paweł II – Papież rodziny”. Najlepsze prace zostały nagrodzone i umieszczone na wystawie pokonkursowej.

Od wielu lat Gnieźnieńskie Dni Rodziny przebiegają łącznie z Dniem Papieskim. Także i to podsumowanie zorganizowane było wspólnie z Kurią Metropolitalną w Gnieźnie. Obecni na spotkaniu byli: Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, starosta gnieźnieński Dariusz Pilak, członkowie Zarządu Rady Miasta i Powiatu, radni miasta i powiatu, rodzice, mieszkańcy Gniezna. Obecny był także przewodniczący Oddziału Wielkopolskiego „Civitas Christiana” Karol Irmler i jego zastępca Bogusław Bardziejewski.

Po południu w sanktuarium Maryjnym Pani Gniezna oo. Franciszkanów została poprowadzona ogólnomiejska Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji uzdrowienia rodzin i ojczyzny.

13 października w dniu 95. rocznicy zakończenia objawień fatimskich gnieźnieńskie środowisko „Civitas Christiana” i Gnieźnieńskich Wieczerników Rodzin od wielu lat w sposób szczególny podejmują przesłanie Matki Bożej Fatimskiej. Naturalną sprawą był i ten akcent w programie Dni.

Rocznicę najpierw uczciła młodzież szkół gnieźnieńskich. 13 października w samo południe w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego odbył się przegląd zespołów artystycznych pod hasłem „Miłość miłosierna kluczem do Domu Ojca”. Po południu w sali „Civitas Christiana” zebrani wysłuchali wykładu s. Gaudencji Raczon SAC, moderatorki ZAK oraz Gnieźnieńskich Wieczerników Rodzin „Rodzina silna Orędziem Fatimskim – fundamentem odrodzenia narodowego i świata”.

Po wykładzie zebrani podjęli rozmowy nt. aktualnej sytuacji w Polsce, zastanawiając się, jak włączyć się w aktualne problemy miasta i Polski. Wieczorem zebrani przeszli do pobliskiego kościoła św. Wawrzyńca, gdzie została odprawiona msza św. w intencji uzdrowienia sumienia narodu polskiego. Po mszy św. uroczysta procesja przeszła wokół kościoła. Procesja była połączona z nabożeństwem fatimskim.

Zakończenie Dni Rodzin odbyło się tradycyjnie u grobu bł. Jolenty, patronki rodzin i Wielkopolski. Tu została odprawiona msza św. z konferencją tematyczną, po której odbyło się nabożeństwo ku czci bł. Jolenty w intencji jej rychłej kanonizacji. Uczestniczyli w niej członkowie dziewięciu wspólnot prorodzinnych z terenu Gniezna. Natomiast nabożeństwo opracowali i poprowadzili członkowie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym oraz III Zakonu Franciszkańskiego.

Mateusz Marians

© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej