Z wizytą u Pani Prezydentowej

2024/05/23
DSC 5262
Fot. Kamil Latuszek

22 maja uczniowie Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie na Litwie oraz ich opiekunowie byli gośćmi Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy. Dzieci, z inicjatywy Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, odwiedzają kraj swoich przodków.

Najpierw dzieci wraz z opiekunami i przedstawicielami „Civitas Christiana” zwiedzili Pałac Prezydencki. W pałacowej kaplicy ich przewodnikiem był ks. kan. Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta Andrzeja Dudy. Potem nastąpił czas spotkania z Panią Agatą Kornhauser-Dudą.

Pani Prezydentowa podkreśliła, że istotne jest zaangażowanie szkoły w dbanie o łączność z ojczyzną m.in. poprzez udział w wielu przedsięwzięciach, konkursach religijnych oraz patriotycznych:

Biorąc udział w konkursach, budujecie swój kapitał na przyszłość. Bardzo mnie to cieszy.

Wśród absolwentów szkoły jest laureatka II edycji konkursu recytatorskiego „Słowem–Polska” organizowanego pod patronatem Małżonki Prezydenta RP.

Agata Kornhauser–Duda podziękowała również uczniom i nauczycielom za udział w Narodowym Czytaniu:

Bardzo cenię tę inicjatywę, bo to jest taki projekt, w którym każdy może zorganizować czytanie na swój sposób – mówiła, wskazując przy tym na wiele walorów, jakie niesie ze sobą lektura książek. Jak argumentowała, dla naszych rodaków mieszkających poza granicami kraju, czytanie polskich utworów jest dodatkowo cenną okazją do obcowania z ojczystym językiem.

W szkole aktywnie działa zespół pieśni i tańca ludowego „Bursztynki”. Podczas spotkania nie zabrakło akcentów artystycznych. Uczniowie przywitali Panią Prezydentową piosenką, a w trakcie spotkania jego uczestnicy wysłuchali utworu patriotycznego recytowanego przez przedstawiciela starszych klas.

Pani Prezydentowa przekazała na ręce Dyrektor szkoły podziękowania dla wszystkich nauczycieli za „pełną zaangażowania pracę, za wychowywanie w szacunku do ojczyzny przodków i za przekazywanie patriotyzmu”. Podziękowała także obecnym na spotkaniu przedstawicielom Stowarzyszenia „Civitas Christiana” za zorganizowanie tego przedsięwzięcia. Był czas na wymianę upominków, poczęstunek i wspólne zdjęcia. Żegnając się z gośćmi, Małżonka Prezydenta zachęciła do częstych powrotów do Polski. 

 

Na podstawie: www.prezydent.pl

 

/mdk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Szkoła Podstawowa im. Czesława Miłosza w Pakienie #wizyta w Pałacu Prezydenckim #Agata Kornhauser-Duda #Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana #Polonia #Polonia na Litwie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej