Za nami już XIV edycja Akademii Kozłowieckiej

2023/12/5
394381435 301862996019887 6192989766031736397 n
Fot. Magdalena Szymaszek-Naumiuk

18 listopada w Kozłówce uczestników spotkania przywitała zima, która tylko dodała uroku miejscu i upływającym godzinom w Muzeum Zamoyskich podczas XIV edycji Akademii Kozłowieckiej, kontynuującej cykl spotkań wokół postaci i nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy Akademię Mszą Św. pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Stoli w Kaplicy Pałacowej. Z radością Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” reprezentowane przez Marcina Sułka, Członka Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" i Tomasza Kamińskiego, przewodniczącego Oddziału Lubelskiego, uroczyście wręczyło Srebrną Odznakę Honorową Stowarzyszenia nadaną przez Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Kamila Suleja w uznaniu zasług w budowaniu „Civitas Christiana” Krzysztofowi Wojciechowskiemu z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Tym samym cykl wykładów XIV Akademii rozpoczął właśnie Uhonorowany prezentując wystawę „Krajobrazy Kardynała Wyszyńskiego”. Tereny piękne i warte empirycznej podróży.

Po raz drugi Akademia odbyła się w odnowionej i imponującej Sali Teatralnej Muzeum. Uroczystego przywitania gości dokonali Marcin Sułek i Bożena Ćwiek, Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Drugą część merytoryczną rozpoczęła Anna Magdalena Zalewska z Fundacji Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej, która przedstawiła nam niesamowitą postać Jadwigi Zamoyskiej, jej życie oraz ciekawe rozwiązania organizacyjno-edukacyjno-społeczne bohaterki, które zostały zawarte w publikacjach autorstwa prelegentki. Zachęcamy do lektury.

Kolejne interesujące fakty z czasu obecności Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Kozłówce oraz ciekawostki dotyczące samego Muzeum przedstawiła prof. Agnieszka Bender, Dyrektor Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Z kadry akademickiej KUL był również obecny na zaproszenie Stowarzyszenia prof. Paweł Nowik z Katedry Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, którego wykład spotkał się wielkim entuzjazmem i niedosytem, ponieważ temat dotyczył pracy ludzkiej w ujęciu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zderzonym z rzeczywistością XXI w. oraz wzbudzającą kontrowersje sztuczną inteligencją.

Kończące XIV Akademię słowo i temat przedstawił uczestnikom ks. Krzysztof Stola, Asystent Kościelny Stowarzyszenia w Lublinie, tytułując swoje wystąpienie: „Błogosławiony Stefan Wyszyński - listopadowe tajemnice". W ten sposób odkryliśmy, jak ważnym i symbolicznym miesiącem w życiu błogosławionego był właśnie listopad i przypomnieliśmy sobie istotne wątki z jego życia.

Finał listopadowego spotkania tworzył atmosferę pełną ciepła i serdeczności, które mocno przydały się w podróży powrotnej w zimowej aurze ziemi lubelskiej. Teren Muzeum Zamoyskich i otaczającej przyrody był w szacie zimowej olśniewający i zdumiewający. Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum i spacerów szlakiem Stefana Wyszyńskiego także zimą.

 

/ab

Magdalena Szymaszek Naumiuk kwadrat

Magdalena Szymaszek-Naumiuk

Koordynator projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie, dziennikarz radiowy, członek Lubelskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#akademia kozłowiecka #bł. kard. Wyszyński #Stefan Wyszyński #Srebrna Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Civitas Christiana #Kozłówka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej