Zapraszamy na prezentację „Słownika katolickiej nauki społecznej” na Wspólnej 25!

2024/05/6
grafika debata x

7 maja 2024 roku o godzinie 17.00 w Cafe Ludwik przy ul. Wspólnej 25 w Warszawie odbędzie się prezentacja „Słownika katolickiej nauki społecznej” – najnowszej pozycji w ofercie Instytutu Wydawniczego PAX. W spotkaniu wezmą udział Maciej Szepietowski – prezes zarządu Fundacji „Civitas Christiana”, ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz – redaktor naukowy „Słownika”, dr hab. Krzysztof Wielecki – prof. ucz. i współautor oraz Kamil Sulej – prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, współautor i redaktor naukowy „Słownika”.

„Słownik” w syntetyczny sposób ukazuje aktualne zagadnienia przez pryzmat nauki społecznej Kościoła. Powstał w środowisku Centrum Katolickiej Nauki Społecznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, reprezentującym warszawską szkołę KNS, we współpracy z przedstawicielami innych ośrodków akademickich, m.in. Katowic, Krakowa, Lublina, Opola, Poznania i Wrocławia. Tytuł nawiązuje do wydanej przed trzema dekadami książki. Ale wydany obecnie „Słownik katolickiej nauki społecznej” to całkowicie nowa, współczesna publikacja, przygotowana przez grono 48 autorów, pracującym pod kierunkiem kilkuosobowej redakcji naukowej, której przewodził ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. Jak podkreśla Maciej Szepietowski:

Choć tytuł nawiązuje wprost do wydanej przed ponad 30 laty niewielkiej objętościowo książki, to omawiana pozycja jest dziełem całkowicie nowym w wymiarze zarówno merytorycznym, jak i edytorskim. Droga od pomysłu do końcowej realizacji okazała się także procesem złożonym, nie pozbawionym przeszkód, trudności i wyjątkowo pracochłonnym.

Pozycja obejmuje 131 haseł pogrupowanych w dziewięciu działach tematycznych: podstawy nauczania społecznego Kościoła; zasady społeczne, normy i wartości; człowiek – jego prawa i obowiązki; małżeństwo i rodzina; praca i życie zawodowe; społeczeństwo i kultura; polityka; ekonomia; sprawy międzynarodowe.

„Słownik katolickiej nauki społecznej” jest odpowiedzią na wiele zapytań od osób i instytucji o publikację o takim charakterze. Ks. prof. Mazurkiewicz zaznacza we wstępie:

(...) dzisiaj w Europie nie żyjemy już w środowisku chrześcijańskiej kultury, która bezwiednie wspomagała katolików w wyborach zgodnych z wiarą nawet wówczas, gdy brakowało im stosownej wiedzy w danej sprawie. Ponieważ ludzie mają naturalną skłonność do uznawania tego, co dozwolone przez prawo czy obyczaje za moralnie dobre, a prawo państwowe i publiczna moralność są coraz bardziej odległe od chrześcijańskich wzorców, coraz więcej katolików, nawet bez złej woli, prowadzi złe życie. (…) Zaradzić tej trudności w przypadku ludzi dobrej woli może auto-edukacja, tzn. sięganie do książek takich jak ta, którą Państwo mają w ręku w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, gdzie w danej kwestii przebiega granica między dobrem a złem.

Jak pisze Maciej Szepietowski:

Słownik ma szanse być inspiracją do poszukiwania wskazówek umożliwiających ocenę zachodzących procesów, które dotykają współczesnego człowieka, rodziny i całego społeczeństwa. Jest także nadzieja, że książka znajdzie się wśród publikacji promujących nauczanie społeczne Kościoła oraz będzie pomocą w społecznej formacji ludzi wierzących, a także wszystkich zainteresowanych interdyscyplinarną problematyką podejmowaną w omawianym tomie.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie!

 

/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Słownik Katolickiej Nauki Społecznej #KNS #Katolicka Nauka Społeczna #Instytut wydawniczy pax #PAX #ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz #Maciej Szepietowski #Kamil Sulej #słownik
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej