Zaproszenie na uroczystość św. Maksymiliana do Niepokalanowa

2022/08/9
Niepokalanow 2022
Fot. Ewa Makowska

Tradycyjnie są to dwa najważniejsze dni w kalendarzu Sanktuarium Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie. 14 sierpnia w niedzielę będziemy obchodzić uroczystość św. Maksymiliana i jednocześnie 81 rocznicę jego męczeńskiej śmierci. W poniedziałek 15 sierpnia będziemy świętować coroczny odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Od kilku lat w ramach przygotowania do duchowego przeżycia tych dni odbywa się Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi w terminie od 6 do 22 sierpnia. Są to rekolekcje otwarte dla każdego. Codziennie wierni spotykają się na adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z modlitwą różańcową, Mszy św. z nauką rekolekcyjną i konferencją lub świadectwem różnych osób. Wśród zaproszonych gości w tym roku są: bp. Edward Kawa z Ukrainy, Wikariusz Zakonu Franciszkanów Konwentualnych z Rzymu o. Jan Maciejowski, prezydent Siemianowic Śląskich p. Rafał Piech.

Rekolekcje poprowadzą między innymi ks. prof. Waldemar Linke, biblista, ks. Wacław Grądalski, Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, oraz ks. Sławomir Kostrzewa z Poznania. Ponadto będziemy gościć p. Grzegorza Kasjaniuka z Polskiego Radio Olsztyn, dziennikarza muzycznego, autora książki o Gietrzwałdzie, p. Wincentego Łaszewskiego autor licznych publikacji religijnych o tematyce maryjnej, Patrycję Hurlak aktorkę, autorkę publikacji o Eucharystii oraz wysłuchamy świadectw uratowanego małżeństwa Małgorzaty i Pascala, członków Różańca Rodzin i uczestników modlitewnego szturmu Sztafeta Różańcowa 33. Każdego dnia będziemy zawierzać kolejne dziedziny życia osobistego i społecznego, mn. Dziedzictwo Kolbińskie, sprawujących władzę w naszej Ojczyźnie, dzieła ewangelizacji, duchowieństwo i Kościół w Polsce, media, instytucje ochrony zdrowia, edukacji, kultury i sztuki, bezpieczeństwo narodowe, sport i rodzinę.

Uroczystość św. Maksymiliana poprzedzi z soboty 13 sierpnia na niedzielę całonocna pokutna pielgrzymka piesza z Miedniewic do Niepokalanowa w intencji duchowej odnowy rodzin w duchu Dekalogu oraz czuwanie modlitewne w Bazylice. Pielgrzymi na szlak wyruszą autokarami spod domu parafialnego w Niepokalanowie około 20.00. Zapisy i więcej informacji na stronie pielgrzymki: www.miedniewicenoc.com. Pielgrzymi przybędą do Niepokalanowa około godziny 5.00, razem z grupą czuwającą przyjmą błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz wezmą udział we Mszy św. na zakończenie modlitwy o godzinie 5.45.

W niedzielę 14 sierpnia Mszy św. o godzinie 11.30 będzie przewodniczył bp. Edward Kawa ze Lwowa. Św. Maksymilian jest patronem wielu grup społecznych, między innymi krwiodawców, krótkofalowców, elektryków i energetyków. Jak co roku przybędą do nas energetycy i elektrycy, aby z racji święta ich patrona uczestniczyć w głównej Mszy św. i złożyć wieńce i zapalić lampiony przed pomnikiem Ojca Kolbego. Po południu o godzinie 17.00 rozpocznie się nabożeństwo poświęcone męczeństwu i śmierci św. Maksymiliana. Pielgrzymi zgromadzą się w Kaplicy św. Maksymiliana, następnie procesyjnie przejdą ze śpiewem i modlitwą pod celę zakonną skąd Ojciec Kolbe był zabrany przez Gestapo na Pawiak a następie do obozu koncentracyjnego. Następnie procesja uda się da Bazyliki gdzie zostanie odczytany opis męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana oraz zostanie odśpiewana Litania do św. Maksymiliana i udzielone zostanie błogosławieństwo relikwiami naszego patrona. Po nabożeństwie będzie możliwość wysłuchania konferencji p. Grzegorza Kasjaniuka o objawieniach i orędziach Matki Bożej do Polaków w Gietrzwałdzie.

Od godziny 21.00 do Bazyliki na wspólną modlitwę uwielbienie Boga przed Najświętszym Sakramentem zapraszają pielgrzymi z Pieszej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej szlakiem św. Maksymiliana z Pabianic do Niepokalanowa. Wspólna modlitwa potrwa do północy i zostanie zakończona Eucharystią z Wigilii Wniebowzięcia NMP o godzinie 23.00. Do rana będzie można adorować Najświętszy Sakrament w kaplicy adoracji.

W poniedziałek 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia NMP. Z tej racji porządek Mszy św. niedzielny: 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (na ołtarzu polowym), 13.00, 16.00, 19.00. Na każdej mszy św. odbędzie się Zawierzenie siebie i wszelkich spraw osobistych o społecznych Niepokalanej oraz zostaną poświęcone zioła, kwiaty i owoce oraz dewocjonalia i akty zawierzenia pielgrzymów. Akty zawierzenia, książki, sakramentalia, dewocjonalia i inne materiały będą dostępne w namiotach rozstawionych na terenie Sanktuarium. O godzinie 10.00 na ołtarzu polowych rozpocznie się duchowe przygotowanie do Mszy św. odpustowej. W ramach przygotowania będzie wygłoszona konferencja o zawierzeniu i dwa świadectwa p. Rafała Piech z Siemianowic Śląskich i p. Grzegorz Kasjaniuka. Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył gość z Rzymu, Wikariusz Zakony Franciszkanów Konwentualnych o. Jan Maciejowski. Na Mszy św. O. Jan wygłosi do nas kazanie i na koniec poprowadzi Zawierzenie Niepokalanej. Przez cały dzień będzie można skorzystać ze spowiedzi św.

Z racji święta o godzinie 15.00 odbędą się dróżki Matki Bożej wokół bazyliki. Jest to franciszkańskie nabożeństwo 7 radości Matki Bożej.

Niech w tym dniu, kiedy Kościół raduje z wyniesienia Matki Najświętszej do chwały nieba, serca pielgrzymów przybyłych na uroczystości napełnią się radością i Nadzieją, że i dla nas jest niebo przygotowane przez Boga. Niech Niepokalana Wspiera nas na tej drodze.

 

/em 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Niepokalanów #św. Maksymilian Kolbe #Eucharystia #Niepokalana #Miedniewice #uroczystość #rocznica
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej