Już w sobotę, 13 maja 2023 roku, odbędzie się XII Akademia Kozłowiecka. Początek o godzinie 11:00. Organizatorzy, czyli Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tym spotkaniu.
Data najbliższej Akademii nie jest przypadkowa. Maj jest ważnym miesiącem, w związku z przypadającymi w nim rocznicami. 8 maja 70 lat temu, w czasie posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski, uchwalono treść listu – Non Possumus do rządu PRL. 12 maja przypada z kolei 77. rocznica rocznica sakry biskupiej bł. Stefana Wyszyńskiego, natomiast 13 maja - 42. rocznica zamachu na Jana Pawła II.
Akademię Kozłowiecką rozpoczynamy, zgodnie z tradycją, Mszą świętą w kaplicy pałacowej. Kolejnym punktem Akademii będzie zwiedzanie wystawy „Wyszyński – Pater Patriae”. Jest to ogólnopolska wystawa sztuki współczesnej, dedykowana kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji beatyfikacji. Ekspozycja w Kozłówce prezentuje ponad połowę z około 120 prac, wykonanych w ramach „pielgrzymującej” wystawy, w różnych technikach przez prawie 90-artystów.
Po wystawie organizatorzy zapraszają na przerwę kawową, po której odbędzie się koncert upamiętniający św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego „NON POSSUMUS” w wykonaniu artystów Teatru Piosenki.
Po koncercie rozpocznie się kolejna część Akademii, a w niej:
- Relacje łączące Papieża Jana Pawła II z Prymasem Stefanem Wyszyńskim oczyma świadka – Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
- Prymas Tysiąclecia do ludzi kultury – Bogdan Kędziora, historyk, współpracownik TK „Niedziela”.
- Jadwigi Zamoyskiej dzieło i służba – Anna Magdalena Zalewska z Fundacja Servire Veritati – Instytut Edukacji Narodowej.
Ostatni punkt programu to przejazd o 16:15 do Starego Tartaku, gdzie odbędzie się poświęcenie krzyża ufundowanego przez Nadleśnictwo Lubartów przy Gościńcu Nowostawskim, opowieść o szlaku Księdza Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym oraz poczęstunek przy kwaterze myśliwskiej.
Udział w Akademii Kozłowieckiej jest bezpłatny. Z powodu ograniczonej ilości miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Chęć uczestnictwa w wydarzeniu prosimy potwierdzić do dnia 10.05.2023 r. drogą mailową: cmpw@civitaschistiana.pl bądź telefonicznie w formie wiadomości SMS pod nr: 723 850 038.
Zachęcamy również do obejrzenia relacji TV TRWAM z ostatniej Akademii Kozłowieckiej:
Wydarzenie jest współfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków pochodzących z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-2030 w ramach projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego.
/mdk