Zaproszenie na XVI Święto Kobiet u najpiękniejszej z Niewiast

2023/03/6
50272663372 c41639d0f3 k
Fot. Flickr.com/Episkopat News, CC BY-NC-SA 2.0

XVI Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast odbędzie się na Jasnej Górze tradycyjnie 8 marca. W tym roku będzie ono hołdem oddanym bohaterkom - Polkom w 160. rocznicę Powstania Styczniowego i Ukrainkom, które mimo koszmaru wojny nie tracą nadziei.

Przybyć ma spora grupa uchodźców. Najważniejszym punktem spotkania będzie Msza św. celebrowana o godz.17.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy z wypowiedzianym w języku polskim i ukraińskim aktem zawierzenia. Eucharystia sprawowana będzie w Kielichu Życia i Przemiany, wyjętym specjalnie na tę okazję z jasnogórskiego skarbca. To dar kobiet polskich złożony Pani Jasnogórskiej 3 maja 1982 r. jako wotum dziękczynienia za Jej 600-letnią opiekę nad Narodem i z prośbą o przemianę życia Polaków.

Niezwykle wymowne będzie miejsce spotkania, które zaplanowano po Mszy św. - Bastion św. Barbary, gdzie znajduje się Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania i „Golgota Wschodu” - miejsce upamiętniające miliony Polaków, ofiary Rosji carskiej i totalitaryzmu sowieckiego, i niosące przesłanie o niezłomności ludzkiego ducha, przebaczeniu i wierze we wstawiennictwo Matki Bożej. Ok. godz. 18.00 rozpocznie się spektakl poetycko-muzyczny „Kobiety duszą Powstania Styczniowego”.

Następnie w Sali Rycerskiej odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej „Ukrainka” przygotowanej pod patronatem Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. Ekspozycja ukazuje, jak wiele zadań, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, pełnią dzisiaj ukraińskie kobiety. Zaprezentowane są one na fotografiach w różnych rolach społecznych - matek, uchodźczyń, wolontariuszek, artystek, korespondentek, żołnierek.

Jasnogórska Maryja od wieków stanowi ważny punkt odniesienia dla kobiet, które w dowód wdzięczności za Jej opiekę i wstawiennictwo pozostawiły tu liczne dary. Wśród nich królewskie symbole: berło i jabłko, ofiarowane przez kobiety jako wotum wdzięczności za „zmartwychwstanie” Polski i Cud nad Wisłą 3 maja 1926 roku.

Święto Kobiet organizowane jest w Sanktuarium od 16 lat z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie. Celem spotkania jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i Narodu.

Na tegoroczne święto zapraszają: przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska. Nie zabraknie niespodzianek dla pań.

 

/ab

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jasna Góra #Częstochowa #Dzień Kobiet #Maryja Królowa Polski #spotkanie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej