Od 2011 roku, 1 marca, w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 24 lutego 2023 r. przy okazji tych obchodów Stowarzyszenie Dla Rodziny i Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" zorganizowało w hali CRS w Zielonej Górze 8. już koncert w ramach plenerowych lekcji historii pt. "Pamięć i Solidarność".
Na koncert przybyli mieszkańcy miasta i regionu oraz uczniowie i nauczyciele z ponad 60 lubuskich szkół. Ponad 3 tysiące osób z 25 miejscowości, a wśród nich: Cigacice, Czarnów, Czerwieńsk, Dąbie, Gądków Wielki, Górzyca, Kalsk, Kożuchów, Lubsko, Łagów, Nowa Sól, Nowogród Bobrzański, Przyborów, Rzepin, Sława, Sulechów, Brody, Buków, Kije, Toporów, Zbąszynek, Zielona Góra, Żagań.
Idea koncertu, tradycyjnie poświęconego Żołnierzom II Konspiracji, którzy zyskali miano „Żołnierzy Wyklętych”, w tym roku nabrała wyjątkowej aktualności. Data koncertu – 24 lutego przypadająca w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, sprawiła, że obok upamiętnienia bohaterów Antykomunistycznego Podziemia, wyrażono solidarność z naszymi sąsiadami broniącymi niepodległości i integralności swojego kraju.
Wraz z Rodzinną Orkiestrą Pospieszalskich – jedyną taką orkiestrą, stworzoną przez dwa pokolenia artystów o tym samym nazwisku, podczas koncertu wystąpili Krzysztof Cugowski, Krzysztof Iwaneczko i Mikołaj Kubicki „Meek, Oh Why?”. Znakomici polscy artyści w niepowtarzalnym repertuarze wyśpiewali pochwałę odwagi, waleczności i tęsknoty za pokojem i miłością. Reżyserem koncertu, który stał się wyrazem Pamięci o bohaterach powojennego podziemia i Solidarności z tymi, którzy dziś walczą o wolność, był Jan Pospieszalski.
Takie koncerty to ogromne wyzwanie organizacyjne, logistyczne i finansowe. Realizacja tego widowiska nie byłaby możliwa bez mecenasów, partnerów i patronów, wśród których znaleźli się:
Patronat honorowy i medialny objęli:
Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do Posła na Sejm RP Jerzego Materny, który od wielu lat patronuje koncertom oraz osobiście angażuje się organizację obchodów NDPŻW w regionie:
x.comObjąłem ten koncert swoim patronatem, ponieważ jestem przekonany, że pamięć o bohaterach i wydarzeniach z naszej historii ma wpływ na kształtowanie przyszłych pokoleń.
Poza koncertem przygotowano dla lubuszan bezpłatną projekcję filmu pt. "Pseudonim Lufa" autorstwa Marcina Maślanki i Arkadiusza Patera, poruszający tematykę życia i działalności ppor. Henryka Wieliczko, który jako żołnierz wyklęty posługiwał się w konspiracji pseudonimem „Lufa”.
Film ten emitowany jest w 11 miejscowościach w województwie.
/ab