18 kwietnia w ostrołęckim oddziale „Civitas Christiana” spotkała się młodzież szkół średnich i gimnazjów, by już po raz dwudziesty pierwszy zmagać się poezją Cypriana Kamila Norwida. Żaden z uznanych poetów nie przewidział wielu współczesnych nam problemów tak, jak Norwid. Jego ponadczasowa twórczość, przez niewielu zrozumiana w czasach kiedy żył, dzisiaj dopiero dociera do świadomości współczesnych i zaskakuje. Wciąż uczymy się prawdy o życiu ze strof jego twórczości. Dużo możemy czerpać z jego wiedzy, toku myślenia i rozeznania prawdy. Jego twórczość przeżyje wiele jeszcze pokoleń i wciąż będzie aktualna.
Organizator konkursu, Mariola Kusiak, powiedziała na wstępie:
– Cieszymy się, że jest jeszcze młodzież, która zadaje sobie trud, by poznać i zrozumieć poezję Norwida. To trudna poezja, ale niesie ze sobą tak ważne przesłania, że trzeba o niej pamiętać i czerpać z niej w codziennym życiu. Żyć wartościami, o których pisze Norwid, to być wielkim patriotą i człowiekiem wiary. Życzę wam, byście wchodząc w dorosłość zabrali ze sobą ten bagaż cnót i z dumą wnosili je w swoje środowiska nauki, pracy czy rodziny. A teraz życzę Wam powodzenia w zmaganiach z poezją tak, byśmy wszyscy mogli zaznać uczty duchowej, by zapamiętać ten dzień, a ta poezja długo jeszcze gościła w naszych umysłach i sercach.
Uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy wiekowe (gimnazja i szkoły średnie), które walczyły w dwóch turniejach (recytatorskim i poezji śpiewanej). Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, dlatego jury obradujące w składzie: poeta, norwidolog – W. J. Mikulski, członek chóru nauczycielskiego, norwidolog – Raisa Górska, historyk, współtwórca konkursu – Tadeusz Żebrowski, organizator konkursu – M. J. Kusiak, miało spory problem z wyłonieniem laureatów.
Ostatecznie w turnieju recytatorskim wśród gimnazjalistów najlepsi byli:
I miejsce – Konrad Bagiński, II miejsce – Julia Zalewska, III miejsce Olga Sośnicka i Julia Tofel oraz wyróżnienia: Gabriela Stepnowska, Katarzyna Prusaczek, Wiktoria Dziedzicka.
Spośród uczniów szkół średnich laureatami zostali:
I miejsce – Mateusz Wojtkowski, II miejsce – Aneta Głażewska, III miejsce – Martyna Gajak oraz wyróżnienia: Monika Tomaszewska i Klaudia Tomczak.
W turnieju poezji śpiewanej przyznano I miejsce – Klaudii Wiśniewskiej, a II miejsce – Małgorzacie Zawada.
Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, albumy, encyklopedie, słowniki i tomiki poezji C.K. Norwida. Sponsorami nagród byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Urząd Miasta w Ostrołęce, Starostwo Powiatu Ostrołęckiego i księgarnia – M. Gawrych.
Mariola Kusiak
mm