Zofia Kossak i jej „Rok Polski”

2019/03/4
anna-fenby-taylor.jpg

„Babcia pokazała nam Polskę, chciała zakorzenić w nas polskość i pobudzić zainteresowanie polskością” – wyznała wnuczka Zofii Kossak, Anna Fenby Taylor, podczas spotkania, dotyczącego twórczości i działalności pisarki.

22 stycznia 2019 roku w warszawskim Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie pt.: „Zofia Kossak i jej Rok Polski” poświęcone działalności i twórczości Zofii Kossak. Gośćmi wydarzenia byli: Anna Fenby Taylor – wnuczka Zofii Kossak oraz prof. Krzysztof Dybciak – krytyk literacki oraz teoretyk literatury.

prof. Krzysztof Dybciak

Licznie przybyłych sympatyków twórczości Zofii Kossak przywitał Dyrektor warszawskiego Oddziału Okręgowego, Kamil Sulej, który poprowadził również całe spotkanie z zaproszonymi prelegentami.

Zofia Kossak w XX-leciu międzywojennym była znaną pisarką na całym świecie – powiedział prof. Krzysztof Dybciak, rozpoczynając swój wykład. Teoretyk literatury opowiadał i tłumaczył twórczość oraz działalność Zofii Kossak. W doskonały sposób pokazał, jakimi nurtami zajmowała się pisarka. Prof. Dybciak wspominał o tym, że dzieła Zofii Kossak były dużym zaskoczeniem dla społeczeństwa, zwłaszcza w kręgach katolickich. Po raz pierwszy autorka pokazywała prawdę, która dotyczy zderzenia cywilizacji chrześcijańskiej z islamem. Według prof. Dybciaka to temat aktualny również dzisiaj.

Anna Fenby Taylor skupiła się na wspomnieniach związanych z babcią, zaczynając swoją historię od opowieści o swoich rodzicach. Wnuczka Zofii Kossak mówiła o tym, że babcia przekazała jej miłość do człowieka i do wszystkiego, co jest żywe. Podczas spotkania Anna Fenby Taylor wiele razy wspominała, że wszystko, co robiła Zofia Kossak, starała się wykonywać zgodnie z wolą Boga.

Z babcią rozmawiało się jak z najlepszym przyjacielem – podkreśliła wnuczka Zofii Kossak. Według Anny Fenby Taylor pisarka zawsze znajdywała czas dla swoich wnuków. Często pytała o złe i dobre wydarzenia, które wpływały na ich życie. Zofia Kossak pokazywała swojej rodzinie szacunek do świata i do Stwórcy, który go stworzył. Prelegentka przyznała, że dzieła Zofii Kossak zaczęła poznawać dopiero w latach 90. Wcześniej rodzice nie zaznajomili jej z dziełami babci, a w domu czytane były tylko listy od Zofii Kossak.

Odpowiadając na pytanie Kamila Suleja, dotyczące tego, czy wnuki wiedziały, że babcia jest wielką pisarką, Anna Fenby Taylor wyznała, że nikt z nich nie kojarzył Zofii Kossak z pisaniem, ponieważ zawsze odkładała swoją pracę, gdy odwiedzały ją wnuki i w pełni poświęcała im swój czas.

Podczas spotkania została również poruszona kwestia zaangażowania Zofii Kossak w sprawę żydowską. Anna Fenby Taylor powiedziała, że tej sprawy nie poruszano u niej w rodzinie. Natomiast prof. Krzysztof Dybciak wspomniał pracę prof. Jana  Żaryna, w której pokazano przełomową, historyczną rolę Zofii Kossak w intensyfikowaniu pomocy Żydom ze strony Polaków.

Zofia Kossak to ceniona pisarka, lubiana, reprezentująca narodowe interesy. To właśnie ona wezwała Polaków do pomocy Żydom – powiedział prof. Krzysztof Dybciak.

Na koniec spotkania swoje pytania mogli zadawać uczestnicy. Sympatycy chcieli dowiedzieć się więcej na temat wielkiej pisarki. Zebrani pytali między innymi o codzienną religijność Zofii Kossak, o charakterystykę, powody zapomnienia, brak mecenatu dla twórczości Zofii Kossak.

Marlena Dziemińska

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#debata #pisarka #rok polski #twórczość #twórczość Zofii Kossak #wiara #Zofia Kossak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej