Chełm: Robert Grudzień i Maciej Zakościelny na jubileusz chrztu Polski

2016/05/9

“Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!” – to tytuł oratorium przygotowanego przez znanego muzyka Roberta Grudnia, któremu 10 maja w chełmskim kościele p.w. Rozesłania św. Apostołów będzie towarzyszył artystycznie aktor Maciej Zakościelny. Program muzyczny powstał z myślą o 1050. rocznicy Chrztu Polski, zaś mieszkańcy Chełma i okolic będą mogli zapoznać się z nim w ramach XIII Dni Kultury Chrześcijańskiej, które organizuje Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana”.

Oratorium Roberta Grudnia
“Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”

10 maja, wtorek 2016 r., godz.19.00
Chełm, Kościół Rozesłania św. Apostołów, ul. Lubelska 55

Wykonawcy:
Maciej Zakościelny, aktor

Orkiestra966
Kinga Nadłonek wokal,
Marcin Obuchowski tenor, Tomasz Mazur bas,
Krzysztof Pachla klarnet, saksofon,
Piotr Wrona akordeon, Michał Kowalczyk kontrabas,
Robert Grudzień organy, fortepian,
Anna Drela scenariusz

Producent koncertu Robert Grudzień

Oratorium powstało w ramach autorskiego projektu Roberta Grudnia
“Dziedzictwo Chrześcijaństwa i Pamięć” www.grudzien.pl

Oratorium Roberta Grudnia “Bóg Cię ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” powstało z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Premiera ogólnopolska odbyła się 17 kwietnia w w Lublinie. Zapraszamy serdecznie na chełmską premierę do Chełma 10 maja 2016 roku. Zgodnie z regułami tego gatunku muzycznego oratorium nawiązuje do średniowiecznych misteriów wykonywanych w kościołach m. in. w okresie Wielkiej Nocy. Tym razem okazja jest wyjątkowa. – Chrzest to najważniejsze wydarzenie, rozpoczynające spisane dzieje Polski. 1050 rocznica wymaga szczególnej oprawy i dlatego postanowiłem uczcić ten jubileusz poprzez tak rozbudowaną formę muzyczno – wokalną – powiedział Robert Grudzień. Tytuł – zdaniem kompozytora – ma przypominać o tym, że chrześcijaństwo jest nierozerwalnie wpisane w dzieje Polski i nie sposób ich zrozumieć bez zauważenia głębokiej religijności kolejnych pokoleń naszych przodków. Na koncert w Lublinie zaprasza Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Cristiana”.

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Oratorium będzie częścią autorskiego projektu Roberta Grudnia “Dziedzictwo chrześcijaństwa i pamięć”. Premiera odbędzie się w Lublinie, ale jest już plan kolejnych wykonań, które odbędą się m.in. Łochów, Cerekiew, Zelów, Jedlińsk, Częstochowa, Tykocin, Chełm, Radom, Rzeszów, Nowa Ruda, Trzebnica, Jędrzejów, Wrocław, Wierzbica, Wolbórz, Jedlińsk, Mielec, Kraków, Warszawa, Łódź, Sulejów, Starachowice, Stalowa Wola, Krynica Zdrój, Rogoźnica – Muzeum Gross-Rosen, Kazimierz Dolny nad Wisłą.

Robert Grudzień to artysta, który od lat zabiera głos w ważnych i trudnych tematach, dotyczących historii Polski. Jego utwory upamiętniają m. in. takie wydarzenia jak Wołyń 1943, Czerwiec 1976, Sierpień 1980. Skomponował muzykę do spektakli słowno – muzycznych: “Z miłości do Ojczyzny” w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz “Słowo Herberta”, “Dobrem Zwyciężać”, czy “Hymn Słowackiego”, w reżyserii Krzysztofa Kolbergera. W lipcu 2013 roku jego utwór “Dolorosa. Wołyń 1943” otwierał oficjalne obchody pamięci rzezi wołyńskiej. Uroczystości odbywały się w Łucku na Ukrainie. Robert Grudzień pierwsze utwory skomponował jako czternastolatek. Do wykonywania własnych kompozycji zachęcił go prof. Henryk Mikołaj Górecki, światowej sławy polski kompozytor. To właśnie podczas wspólnych koncertów wybrzmiały dziś znane i lubiane przez publiczność utwory. Kompozycje Roberta Grudnia zyskały uznanie Krzysztofa Pendereckiego i były wykonywane podczas wspólnych koncertów w całej Polsce. Robert Grudzień występuje jako solista z Małgorzatą Walewską, Bogusławem Morką, Haliną Łabonarską, Jerzym Zelnikiem, Maciejem Zakościelnym, Olgierdem Łukaszewiczem, Konstantym Andrzejem Kulką oraz Krzesimirem Dębskim. Wykonuje recitale autorskie na cały świecie.

Reportaż TVP LUBLIN z występu Roberta Grudnia w Lublinie, 17 kwietnia 2016:

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

##Chrzest1050 #Chełm XIII Dni Kulury #civitas christiana #Maciej Zakościelny #Robert Grudzień #Rocznica Chrztu Polski #Zanussi
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej