Dom to miejsce budowania wspólnoty

2019/02/11
siwecenie-nowej-siedziby.jpg

15 stycznia 2019 roku odbyło się uroczyste poświęcenie oraz oficjalne otwarcie nowej siedziby Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku. Lokal ten znajduje się w centrum Białegostoku, przy ul. Fabrycznej 4, tuż nieopodal parafii p.w. Świętej Rodziny.

Poświęcenia oraz błogosławieństwa w pracy na nowym miejscu dokonał ks. abp Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Białostocki, a wśród zebranych gości był Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – Tomasz Nakielski, Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia – Romuald Gumienniak, Asystent Krajowy Stowarzyszenia – ks. dr Dariusz Wojtecki,  duchowieństwo, przedstawiciele władz lokalnych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych zaprzyjaźnionych ze Stowarzyszeniem oraz wreszcie – przedstawicieli Stowarzyszenia z okręgu białostockiego.

Zgromadzonych gości powitał Romuald Gumienniak – Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia, który wygłosił słowo wstępne. Mówił w nim, że każda rodzina, by się właściwie rozwijać, potrzebuje miłości Boga oraz wzajemnej i tylko na tych fundamentach jest w stanie zbudować prawdziwy dom. Odnalezienie swojego miejsca w wymiarze naszego Stowarzyszenia nie realizuje się jedynie przez wymiar materialny, jakim jest nowa siedziba Oddziału Okręgowego w Białymstoku, ale przede wszystkim w wymiarze duchowym – podejmując w aspekcie społecznym służbę Kościołowi oraz Ojczyźnie. Tylko budując na solidnym fundamencie, jakim  jest Jezus Chrystus, jesteśmy w stanie napełniać miłością różne aspekty życia społecznego. Życzył też, by wszystkie inicjatywy, które odbywać się będą w nowych pomieszczeniach, przepełnione były obecnością Pana, a tym samym przyciągały ludzi dobrej woli, którzy – tworząc wspólnotę – mogliby wzrastać do świętości.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Stowarzyszenia – Tomasz Nakielski. Przyznał, że bardzo cieszy się, iż może uczestniczyć w poświęceniu nowego „lokalu-domu” Oddziału Okręgowego w Białymstoku. Następnie wytłumaczył, że celowo użył tych dwóch słów, gdyż „lokal” ma jedynie znaczenie techniczne, natomiast „dom” jest pojęciem o wiele szerszym, wieloznacznym, a jego najgłębszym znaczeniem jest miejsce, w którym grupa ludzi tworzy wspólnotę. Pan Tomasz przyznał, że zna i ceni wspólnotę Oddziału białostockiego i wie, że potrafi ona tworzyć „dom” bez różnicy na miejsce, w którym się znajduje. Zgodnie z aforyzmem mówiącym, że „Kształt pokoju wpływa na kształt myśli”, ma nadzieję iż, nowa, piękna i funkcjonalna siedziba Oddziału Okręgowego będzie inspiracją do jeszcze pełniejszego działania dla dobra Kościoła i Ojczyzny. W swoich słowach Przewodniczący odniósł się też do prezentu ofiarowanego przez niego dla wspólnoty Okręgu białostockiego, jakim jest piękny krucyfiks, który zawiśnie w głównej sali. Został on nabyty od przedsiębiorcy z Niemiec, który zajmuje się ratowaniem i renowacją krzyży z likwidowanych kościołów i parafii w Niemczech. Tym samym zauważył, że często nie doceniamy należycie tego, że nasz Kościół jest jeszcze silny i dostępny, a pasterze są tak blisko nas. Pan Tomasz Nakielski szczególnie podziękował księdzu Arcybiskupowi za jego obecność podczas tego, szczególnego dla białostockiej wspólnoty, wydarzenia i zauważył, że Stowarzyszenie kładzie wielki nacisk na to, by misję Kościoła realizować z jego Pasterzami, którzy są niejako gwarantem podążania we właściwym kierunku.

Po wspólnej modlitwie oraz akcie poświęcenia pomieszczeń oraz krzyży przez księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdę, metropolita białostocki pozdrowił zebranych. Podkreślił, że bardzo cieszy się, iż wspólnota „Civitas Christiana” znalazła nową siedzibę i życzył, by było to miejsce, skąd Stowarzyszenie mogłoby wnosić jak największy, najlepszy i najpiękniejszy wkład w budowanie społeczności białostockiej a przez nią – społeczności polskiej na bazie wartości płynących z Ewangelii. Ksiądz Arcybiskup zauważył, że szerzenie tych wartości jest teraz szczególnie potrzebne, bo mimo iż Polska ma za sobą tysiącletnią historię chrześcijaństwa, nadal mają miejsce zdarzenia, takie jak te w Gdańsku (morderstwo prezydenta Adamowicza), które depczą ten wielki dorobek w sposób bestialski. Wymaga to od nas, byśmy ciągle starali się być lepsi i dawali świadectwo Prawdzie.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się krótki recital fortepianowy w wykonaniu Karola Szmuksty, który przedstawił piękną kompozycję podzieloną na trzy elementy zawierające najważniejsze melodie dla polskiej kultury, patriotyzmu oraz religii.

Tomasz Filipowicz

/md

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej