Święci w orbicie Ziemi Lwowskiej

2016/09/13
dsc05243.jpg

Świętym opiekunom Polski i Ukrainy Ziemi Lwowskiej poświęcono międzynarodową konferencję naukową, która 9-12 września odbyła się we Lwowie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego.

W ramach konferencji zaprezentowano wybitne postaci świętych oraz błogosławionych Ziemi Lwowskiej – Kościołów wschodniego i rzymskokatolickiego. Otwierający sympozjum Prof. Włodzimierz Osadczy zaznaczył, że Lwów jest głęboko związany z tradycją chrześcijańską. – Pamiętamy, że te ziemie od dawna były w orbicie wpływów Kościołów: wschodniego i zachodniego – powiedział profesor Osadczy i przypomniał, że chrześcijaństwo dotarło tu jeszcze przed oficjalnym chrztem, w 988 r., kiedy to książę Włodzimierz dokonał chrztu Rusi. Prof. Osadczy wskazał też na pewien ewenement miasta Lwowa – jak podkreślił, na skalę świata – które w swoim obrębie ma trzy stolice arcybiskupie: łacińską, greckokatolicką i ormiańskokatolicką.

Przedstawiono m.in. żywot i kult św. Jana z Dukli, który omówił prof. Mieczysław Ryba (Lublin-Toruń) czy postać św. Hioba Poczajowskiego – luminarza prawosławia na Ziemiach Zachodniej Rusi, którego sylwetkę przybliżył ks. Jerzy Szmydt (Lwów). Ks. Ihor Pełechatyj (Iwano-Frankiwsk) przypomniał postać bł. Grzegorza Chomyszyna, biskupa stanisławowskiego greckokatolickiego, męczennika, nazwanego zapomnianym rzecznikiem polsko-ukraińskiego pojednania, którego w czerwcu 2001 r. beatyfikował we Lwowie św. papież Jan Paweł II. Przy okazji konferencji zaprezentowano książkę poświęconą temu błogosławionemu, pt. “Dwa Królestwa”. Publikacja zawierająca zapiski z pamiętnika bp. Chomyszyna wywołała duże zainteresowanie i dyskusję. Książka ukazała się w języku ukraińskim, planowane jest tłumaczenie polskie. Przywołano także postaci takie jak: św. Jan Beyzym, św. Józef Bilczewski, św. Zygmunt Gorazdowski czy o. bp Rafał Kiernicki.

Na program konferencji organizowanej przez Centrum Ucrainicum KUL i Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana” złożył się także udział w procesji ku czci bł. Jakuba Strzemię, która 10 września przeszła ulicami Lwowa. Tego samego dnia Mszę świętą w katedrze lwowskiej celebrował kard. Tarcisio Bertone, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. W wygłoszonej homilii kardynał zauważył, że po wojnie Lwowianie nie ugięli się represjom okupanta, ale dzielnie dawali świadectwo swojej wiary. Trud i represje wytrwali dzięki nadziei i wierze, którą czerpali z mocnego fundamentu Kościoła. Dla archidiecezji lwowskiej uroczystości ku czci bł. Jakuba Strzemię były w tym roku centralnym dziękczynieniem za 25 lat odnowienia struktur Kościoła Katolickiego w Ukrainie.

Organizatorzy zapowiedzieli publikację referatów wygłoszonych w ramach konferencji. Relacja z wydarzenia ukaże się w październikowym wydaniu Miesięcznika “Civitas Christiana”.

tekst, fot. Marcin Kluczyński

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#konferencja Lwów #slider #Święci Lwowa
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej