Wrocław: Rocznicowa audiencja u Kardynała Seniora Henryka Gulbinowicza

2017/02/15
dsc08892.gif

Reprezentacja wrocławskiego Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” 7 lutego, w wigilię 47. rocznicy sakry biskupiej księdza kardynała Henryka Gulbinowicza, seniora archidiecezji wrocławskiej, złożyła wizytę dostojnemu Jubilatowi.

Serdeczne powinszowania złożył przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Henryk Koch, gratulując Jego Eminencji nie tylko jubileuszu święceń biskupich, ale także 41. rocznicy ingresu do archikatedry wrocławskiej, który odbył się 2 lutego 1976 roku, jeszcze za pontyfikatu papieża Pawła VI.

Ksiądz kardynał przyjął z dużą wdzięcznością ten gest niecodziennej pamięci, dziękując za życzenia, jak sam się wyraził – dla „starego emeryta” i przekazane upominki. W nieco anegdotycznej formie nawiązał do dawnej przeszłości, opowiadając historyjkę o tym, w jaki sposób dowiedział się o swojej nominacji na arcybiskupa wrocławskiego. Jadąc pociągiem w mroźny styczniowy dzień z Białegostoku do Warszawy, udał się na wyznaczoną godzinę popołudniową na ulicę Miodową, do Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. Tam czekał na niego prymas Polski, ksiądz kardynał Stefan Wyszyński. Oznajmił przybyszowi decyzję Stolicy Apostolskiej o mianowaniu go metropolitą we Wrocławiu. Biskup Gulbinowicz zdawał się być zaskoczony tą nominacją. Opowiedział księdzu prymasowi, że nie zna Wrocławia ani Dolnego Śląska. Wówczas prymas Wyszyński zapytał: czy Wasza Ekscelencja odmawia papieżowi? Wtedy biskup Gulbinowicz, reflektując się natychmiast, że jego odpowiedź mogła być niestosowna, zapytał kardynała Wyszyńskiego, czy mu pomoże. Oczywiście, że Wielki Prymas odpowiedział twierdząco i pobłogosławił nowego arcybiskupa nominata.

Nasz Jubilat, ksiądz kardynał, pochodzący z Wilna, znany jest ze swego dowcipu, humoru i osobliwej narracji. Toteż często w czasie rozmów i spotkań przytacza wiele interesujących wątków z dalekiej i bliskiej przeszłości. Lubi opowiadać, ubogacając swoich gości wiedzą i bogactwem języka, czego po raz kolejny doświadczyliśmy w czasie spotkania.

Audiencja upłynęła w bardzo przyjaznej atmosferze. Ksiądz kardynał senior pobłogosławił na koniec naszej delegacji i przekazał pozdrowienia całej organizacji dolnośląskiej. Obok przewodniczącego w spotkaniu uczestniczyły osoby reprezentujące wrocławski oddział: inż. Teresa Więckiewicz, prof. Alfred Dubicki i Stanisław Zobniów.

Henryk Koch

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Wrocław #kard. Henryk Gulbinowicz
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej