Zofia Piórczyńska wyróżniona w służbie “Civitas Christiana”

2016/06/28
wp-20160623-15-06-46-pro.jpg

Srebrną odznaką Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” uhonorowano Zofię Piórczyńską z Oddziału w Byczynie. Uroczystość odbyła się 23 czerwca 2016 r. w sali ratusza Urzędu Miasta w Byczynie. Wyróżnienie wręczył Maciej Szepietowski – przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego w Opolu, a gratulacje złożył m.in. burmistrz miasta – Robert Świerczek.

Wyróżnienia w postaci srebrnej odznaki Katolickiego StowarzyszeniWP_20160623_15_35_33_Proa “Civitas Christiana” przyznaje przewodniczący organizacji osobom oraz instytucjom zasłużonym w realizacji celów Stowarzyszenia. Z wnioskiem o przyznanie tego honoru pani Zofii Piórczyńskiej zwrócili się do przewodniczącego Tomasza Nakielskiego członkowie z Byczyny i Rada Oddziału Okręgowego w Opolu, podkreślając jej wieloletnie zaangażowanie i pełne oddanie sprawom Stowarzyszenia.

Zofia Piórczyńska od 28 lat jest członkiem Stowarzyszenia. Była współzałożycielką trzech oddziałów “Civitas Christiana” na terenie Oddziału Okręgowego w Opolu, gdzie pełniła od wielu lat funkcję przewodniczącej oddziałów: w Wołczynie, Miechowej, a obecnie w Byczynie.

Nasza Zosia – bo tak o niej mówią mieszkańcy Byczyny i przyjaciele – jest osobą bardzo operatywną i działającą na rzecz rodziny oraz lokalnej społeczności. Przez wiele lat – 24 grudnia – organizowała wigilijne spotkania dla osób samotnych, angażując się w przygotowania wieczerzy i dowóz uczestników własnym transportem. Poświęcała swój czas i fundusze, gdyż były to najczęściej osoby niepełnosprawne, samotne i ubogie. Potrawy wigilijne często przygotowywała w domu. Była także inicjatorką i wykonawczynią kursów kroju i szycia dla kobiet z oddziałów kluczborskiego i strzeleckiego.

W swojej pracy na rzecz osób potrzebujących pomocy szukała u wielu drzwi. Pozyskiwała ludzi dobrej woli, licznych darczyńców, np.: firm obuwniczych, od których otrzymywała obuwie dla rodzin wielodzietnych czy zakładów produkujących okna – dla rodziny, której dom uległ pożarowi. W swoich działaniach była niestrudzona i niezłomna. Nawiązała kontakt, a później stałą współpracę z grupą charytatywną ze Szwecji, pozyskując dary dla osób potrzebujących, a często dla instytucji szpitalnych i szkolnych. Dzięki współpracy z Komitetem Pomocy Społecznej miała wiedzę o osobach oczekujących wsparcia. Organizowała też dyżury pomocowe w “Civitas Christiana”, gdzie mogła udzielać różnej pomocy bez dodatkowych formalności. Pomoc ta bardzo wzmogła się po powodzi, która nawiedziła Opolszczyznę w 1997 r. Dzięki współpracy z grupą osób ze Szwecji mogła sprowadzić do Polski trzy duże transporty pomocy rzeczowej dla powodzian z Opola i Brzegu. Była organizatorką koncertów i festynów charytatywnych. Często scenariusze i stroje dla dzieci oraz dorosłych przygotowywała sama – z własnych materiałów. Organizowała też zabawy choinkowe dla dzieci niepełnosprawnych. To z jej inicjatywy powołano Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”.

Przez wiele lat swojej działalności na rzecz środowiska Zofia Piórczyńska zgromadziła ogromną ilość listów gratulacyjnych, m.in. od burmistrza Wołczyna, oraz wiele podziękowań od instytucji szkolnych, szpitalnych i osób prywatnych. Była nominowana do statuetki Isandra Wołczyńskiego oraz została odznaczona orderem Zasłużony dla Miasta i Gminy Wołczyna, za całokształt prac charytatywnych na rzecz rodzin biednych i wielodzietnych. W podziękowaniu za jej zasługi Rada Miasta zaprosiła ją jako gościa honorowego na uroczyste obchody 20-lecia samorządu wołczyńskiego.

WP_20160623_15_36_40_Pro
Srebrną odznakę “Civitas Christiana” Zofia Piórczyńska otrzymała 23 czerwca 2016 r. w sali ratusza Urzędu Miasta w Byczynie. Wyróżnienie wręczył Maciej Szepietowski – przewodniczący Rady Oddziału w Opolu, a gratulacje złożył m.in. burmistrz miasta – Robert Świerczek. / fot. Justyna Hącel

W roku 2000 Zofia Piórczyńska wraz z rodziną zamieszkała we wsi Miechowa w gminie Byczyna, gdzie również zaangażowała się w prace na rzecz środowiska wiejskiego, inicjując spotkania o charakterze religijnym i patriotycznym. Przyczyniła się do powstania nowego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Miechowej. Była sponsorem wielu nagród na organizowanych festynach i konkursach na rzecz zabytkowego kościoła w Miechowej i Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostowie. W 2005 r. przeprowadziła się do Byczyny, gdzie zaangażowała się w działalność na rzecz powstania tamtejszego Oddziału. Również na tym terenie dała się poznać jako wspaniała działaczka społeczna, wspomagając charytatywnie przedszkole, Hospicjum Ziemi Kluczborskiej i świetlicę wiejską. Pamiętając o osobach przewlekle chorych i niepełnosprawnych, nadal organizuje zbiórki funduszy na ich rehabilitację i leczenie.

Od 2008 r. Z. Piórczyńska przebywa na emeryturze, co jednak nie przeszkadza jej pracować na rzecz środowiska lokalnego. Należy podkreślić, że jej zaangażowanie w tych latach nie ograniczało się do terenu zamieszkania – pełniła też zaszczytne funkcje we władzach Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, zarówno centralnych, jak i okręgowych.

WP_20160623_15_56_34_Pro
Na zdjęciu: Zofia Piórczyńska (po prawej), Justyna Hącel i Maciej Szepietowski – przewodniczący Oddziału Okręgowego w Opolu. / fot. Alina Kostęska

Obecnie trzecią kadencję Z. Piórczyńska pełni funkcję przewodniczącej Rady Oddziału w Byczynie. W ramach działalności formacyjnej i edukacyjnej organizuje wiele spotkań i wykładów o tematyce historyczno-patriotycznej dla uczniów byczyńskiego gimnazjum. Swoją troskę o rozwój kultury ojczystej przejawia przygotowując od 10. lat Dni Kultury Chrześcijańskiej. Współpracuje ponadto z lokalnymi władzami Byczyny, szkołami, pracuje z młodzieżą oraz z rodzinami.

W swojej działalności społecznej pani Zofia podejmuje i wspiera wiele inicjatyw obywatelskich, szczególnie na rzecz rodziny, zgodnych z celami Stowarzyszenia. Umacniania współpracę z parafiami w zakresie ewangelizacji życia społecznego i kulturalnego we wspólnotach lokalnych. Od trzech lat jest współorganizatorką ogólnopolskiego konkursu pt. „Myśli i nauczanie Stefana kard. Wyszyńskiego w obiektywie młodego pokolenia”. Przygotowuje wiele patriotycznych akcji, akademii, wyjazdów, obchodów świąt i rocznic. Pielęgnuje pamięć o wielkich Polakach, wybitnych postaciach polskiego Kościoła, którzy mogą być autorytetami moralnymi oraz wzorem godnym naśladowania.

Zofia Piórczyńska jest przede wszystkim przyjacielem drugiego człowieka – dając mu odrobinę serca, wnosi w jego trudne, zatroskane życie iskierkę nadziei. Nigdy nie zostawia nikogo w potrzebie, jest wzorem członka wspólnoty „Civitas Christiana, których wspiera codzienną modlitwą.

Alina Kostęska

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Maciej Szepietowski #Robert Świerczek #srebrna odznaka #Zofia Piórczyńska Byczyna Opole
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej