Księga Daniela i Apokalipsa św. Jana nie mają przed nimi tajemnic

2017/04/25
dsc07703.jpg

W każdej z polskich diecezji 25 kwietnia br. rozstrzygnięto etapy diecezjalne XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięli w nich udział zwycięzcy wcześniejszych eliminacji, które odbyły się na poziomie szkół. Co roku w konkursie biblijnym organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” uczestniczy prawie 30 000 uczniów z 1500 placówek ponadgimnazjalnych w całej Polsce.

W etapach diecezjalnych konkursu biblijnego uczestniczyli reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych, w których wcześniej, 14 marca br., zostały przeprowadzone etapy szkolne. Na ich podstawie wyłoniono troje najlepszych przedstawicieli każdej placówki, którzy spotkali się na szczeblach swoich diecezji, by rywalizować o awans do finału i zdobyć indeksy na wyższe uczelnie oraz zagraniczne pielgrzymki będące nagrodami głównymi.

Na formułę tego etapu złożyła się część pisemna i ustna. Najpierw uczestnicy przystąpili do testu składającego się z 45 pytań. Zagadnienia dotyczyły tegorocznego zakresu merytorycznego, czyli: Księgi Daniela oraz Apokalipsy św. Jana wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Młodzi musieli wiedzieć np., co w wizji Jana symbolizuje siedem gwiazd trzymanych przez Syna Człowieczego (Ap 1,20) czy co w języku hebrajskim oznacza imię Azariasz (Dn 1,7 i przypis). Najlepsi nie mieli kłopotu z podobnymi zagadnieniami, Księga Daniela i Apokalipsa św. Jana nie mają przed nimi tajemnic.

Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 45 minut. Arkusz pytań jest jednolity dla wszystkich diecezji, podobnie jak system oceny – opracowany wcześniej przez specjalnie powołaną komisję pod kierunkiem biblisty ks. prof. dr. hab. Mirosława Wróbla (KUL). Zgodnie z regulaminem, siedmioro najlepszych uczestników awansuje do części ustnej, gdzie odpowiada na losowane pytania bezpośrednio przed komisją konkursową, aż do momentu wyłonienia ścisłej trójki.

???? Tak radzili sobie uczestnicy części ustnej w archidiecezji warszawskiej

Nad przebiegiem etapów w poszczególnych diecezjach czuwają koordynatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Ich troską jest nie tylko prawidłowe przeprowadzenie eliminacji, ale również zadbanie, by młodzi przy tej okazji mogli doświadczyć spotkania z żywym Słowem, którym jest Chrystus. Dlatego tej części konkursu towarzyszą Msze święte i nabożeństwa Słowa Bożego. Etapom diecezjalnym patronują pasterze poszczególnych diecezji, zaś cały konkurs otoczyli swoim błogosławieństwem prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W etapie diecezjalnym archidiecezji warszawskiej uczestniczyło 88 osób z 35 szkół ponadgminazjalnych. / fot. M. Kluczyński

Weronikę Śmierzyńską, zwyciężczynię etapu w archidiecezji warszawskiej, do udziału w konkursie zachęciła jej siostra, Dominika Śmierzyńska, która także znalazła się w pierwszej trójce. Laureatka przyznaje, że impulsem do pogłębionego studium Pisma Świętego był start w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej.

???? Weronika Śmierzyńska, zwyciężczyni etapu w archidiecezji warszawskiej o udziale w Konkursie Biblijnym

Jedną z form nagród dla trojga najlepszych z każdej diecezji jest możliwość bezpłatnego udziału, wraz ze swymi katechetami, w dwudniowym X Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Tegoroczny zjazd odbędzie się 11 i 12 maja br., a jego tematyka będzie stanowiła przygotowanie do finału konkursu.

Finał 21. edycji konkursu biblijnego zaplanowano na 5–6 czerwca br. w Niepokalanowie. Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Laureaci wraz z katechetami udadzą się także na pielgrzymki do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Marcin Kluczyński

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#archidiecezja warszawska #Dominika Śmierzyńska #slider #Weronika Śmierzyńska #XXI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej