Młodzi czerpiący radość z Ewangelii. W czwartek odbył się etap diecezjalny OKWB

2023/04/24
CCH 5274
Fot. Marta Karpińska / Centrum Medialne Civitas Christiana

20 kwietnia 2023 r. we wszystkich polskich diecezjach odbył się etap diecezjalny 27. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana”. Konkursowe eliminacje przebiegają w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. W drugim etapie w skali kraju wzięło udział 1830 uczestników z 840 szkół w Polsce.

Organizatorzy podejmują starania, by etapy diecezjalne konkursu nie były jedynie zwykłą rywalizacją, ale prawdziwym świętem Pisma Świętego. Dlatego spotkania w całej Polsce rozpoczęła wspólna modlitwa – Eucharystia lub Celebracja Słowa, w której oprawę zaangażowali się katecheci i uczestnicy Konkursu. Punktualnie o godz. 10:30 uczniowie przystąpili do części pisemnej testu, który składał się z 45 pytań, a jego tematyka dotyczyła zakresu merytorycznego bieżącej edycji, czyli Księgi Powtórzonego Prawa i Listu do Hebrajczyków. Tekstem źródłowym Konkursu jest Pismo Święte Edycja Świętego Pawła, 2011.

Nad poprawnym przebiegiem etapu diecezjalnego Konkursu czuwały komisje konkursowe, w skład których wchodzili: bibliści, przedstawiciele wydziałów katechetycznych kurii diecezjalnych, asystenci kościelni poszczególnych Oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” oraz przedstawiciele organizatorów.

Gdy komisja konkursowa sprawdzała prace, uczestnicy w Białymstoku, Rzeszowie, Krakowie, Gnieźnie, Wrocławiu i Warszawie mieli możliwość wysłuchania prezentacji o planszowej grze biblijnej „Mojżesz i Ziemia obiecana”, która została przygotowana przez pracownię gier Dobre Gry. W Łodzi gościli przedstawiciele Fundacji Aniołów Miłosierdzia. Uczniowie i katecheci podczas przerwy spędzili razem czas przy poczęstunku.

W drugiej części konkursu 7 uczestników z największą ilością punktów po części pisemnej odpowiadali na pytania otwarte. W pierwszej turze były to zestawy składające się z trzech pytań, zaś w każdej kolejnej turze zawierające jedno pytanie. Uczniowie odpowiadali m. in. na następujące pytania: Z jakich dwóch składników wypiekano tzw. „przaśniki”, czyli chleby przaśne? Kto pozdrawia adresatów Listu do Hebrajczyków w zakończeniu tego pisma? Z jakiego powodu Izraelici, w czasach Mojżesza, nie mogli wejść do odpoczynku Bożego?

Rzadko po jednej, częściej po kilku turach pytań, zostali wyłonieni laureaci miejsc 1-3, którzy zdobyli najwyższe miejsca na podium i będą reprezentować swoje archi/diecezje w Finale Konkursu, który odbędzie się w dniach 5-6 czerwca br. w Niepokalanowie.

Przed finalistami tym samym otworzyła się droga do sięgnięcia po nagrody główne, którymi są indeksy na wyższe uczelnie oraz zagraniczne pielgrzymki do Ziemi Świętej i Wilna. Uczestnicy wydarzenia otrzymali również upominki, vouchery, urządzenia elektroniczne oraz nagrody książkowe. Uczniowie pierwszego miejsca z każdej diecezji wraz z katechetą zostali zaproszeni do udziału w Spotkaniu Młodych z Biblią, które zostało zaplanowane na 11-12 maja br. na Jasnej Górze. Jest to spotkanie edukacyjno-formacyjne, połączone z warsztatami biblijnymi, które Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” organizuje dla uczestników Konkursu już po raz 16. Do szkół, w których wzięło udział najwięcej uczestników w etapie szkolnym w skali archi/diecezji, trafiło zaproszenie do udziału w weekendzie gier planszowych organizowanych w dniach 16-18 czerwca br. w Konstancinie Jeziornej. Dodatkowo katecheci uczniów pierwszego miejsca zostali obdarowani voucherem na grę planszową „Mojżesz i Ziemia obiecana”.

Największa liczba uczestników (108) z 56 szkół przystąpiło do Konkursu w archidiecezji krakowskiej. Na drugim miejscu – 100 uczniów z 51 szkół – wzięło udział w diecezji tarnowskiej, zaś na trzecim w archidiecezji lubelskiej – 90 uczniów z 47 szkół.

Wyrażamy ogromną wdzięczność za pomyślny przebieg etapów diecezjalnych 27. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej i bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację tego dzieła: wolontariuszom, koordynatorom, członkom diecezjalnych komisji konkursowych, partnerom, sponsorom. Składamy również serdeczne Bóg zapłać księżom Biskupom, za obecność, skierowane do młodzieży słowo i duszpasterskie błogosławieństwo.

Bogu niech będą dzięki za ten czas!

/mdk

 

Zalewska

Agnieszka Zalewska

Członkini Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” oraz dyrektor Instytutu Biblijnego, który jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Pasjonuje się śpiewem i lubi ludzi, którymi się otacza.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#OKWB #etap diecezjalny #27. OKWB
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej