„Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Wyszyński” – propozycja dla katechetów na Spotkaniach Młodych z Biblią

2023/06/28
DSC05240 ScaleWidthWzEyODBd
Fot. Mariusz Huk

Na wydarzenia związane z Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej, w tym Spotkania Młodych z Biblią, przybywa wielu katechetów w roli opiekunów młodzieży. Stąd zrodził się pomysł dodatkowej inicjatywy, która przybliżyłaby im postać Prymasa Tysiąclecia. W czasie warsztatów biblijnych dla młodych katecheci i opiekunowie mieli okazję uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanej edycji warsztatów „Wierzyć, działać i zwyciężyć jak Prymas Wyszyński”, które są przez nasze środowisko organizowane od około trzech lat jako propozycja dla katechetów.

Czemu szkolenie? Myślę, że przede wszystkim z tego względu, że właśnie bł. kard. Wyszyński jest naszym patronem – i absolutnie naszym obowiązkiem, ale zarazem czymś pięknym i bogatym jest przedstawiać jego dziedzictwo. Na szkoleniach ukazywana jest jego postać, ale też – poprzez pokazanie osoby w okolicznościach historycznych – przybliżamy jego nauczanie. W dzisiejszych czasach jego kazania i teksty dotyczące kwestii społecznych są bardzo aktualne.

W szkolenia zaangażowali się pracownicy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a w niektórych edycjach taką rolę pełnią też społecznicy. Każdy z prowadzących przybliża słuchaczom postać Prymasa Tysiąclecia, skupiając się na innym zagadnieniu.

To, co faktycznie zostaje w pamięci katechetów, to wiedza. Widać, jak w bardzo mądry i interesujący sposób przekładają ją na młodzież, z którą współpracują na co dzień. Mówią, że absolutnie nie jest łatwo dotrzeć do młodego człowieka. Niekiedy może się wydawać, że kard. Wyszyński i jego nauczanie są czymś zapomnianym, nieadekwatnym do dzisiejszej rzeczywistości. A jest wręcz przeciwnie. Starania katechetów ukazują bogactwo i aktualność nauczania prymasa, które jest bardzo proste, ale piękne, mądre i rzetelne. Kardynał zawsze zwracał uwagę na prawdomówność, na to, że należy mówić o historii prawdą. Tylko i wyłącznie w ten sposób możemy dotrzeć do kolejnych pokoleń.

Estera Ryczek

Magdalena Asiukiewicz z diecezji elbląskiej:

Dla mnie osobiście ciekawym punktem było to, że dowiedziałam się, że ks. kard. Stefan Wyszyński osobiście nadzorował prace odbudowy kościołów. Że on nie tylko starał się ducha narodu odbudować, ale właśnie fizycznie brał udział w budowie. (…) Starał się, aby kościoły były rewitalizowane po II wojnie światowej. To dla mnie było odkrycie.

Ks. Rafał Kunowski z diecezji pelplińskiej:

Tematem szkolenia był Prymas Tysiąclecia, ale przede wszystkim wartości, które powinniśmy w sobie nieustannie pielęgnować i się o nie troszczyć, które mają nam przyświecać (…). Bardzo mocno zaakcentowana została godność człowieka. To, że prymas potrafił odnaleźć w każdym człowieku kogoś wartościowego, kogoś cennego – i to też wydobyć. (…) Podczas dyskusji zostało podjętych wiele różnych współczesnych  aspektów, które wcale nie przestały być aktualne od czasów prymasa, a które nieustannie w Kościele są ważne. Mimo pewnej przemiany i znaków czasu, nawet obecne problemy możemy odnieść do pewnej płaszczyzny, do pewnych działań, które już podejmowano i to też właśnie prymas pokazuje, że potrzeba działać, potrzeba wchodzić w to całym sobą. Brakuje dzisiaj odpowiedzialności, tego podjęcia troski nie tylko o siebie, ale też o drugiego człowieka, o to, byśmy wychodzili i pragnęli, po pierwsze, zbawienia swojego i innych.

Tekst pochodzi z kwartalnika Civitas Christiana nr 3 / lipiec-wrzesień 2023

 

/ab

2 Estera Ryczek

Estera Ryczek

Filozof, dziennikarz. Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#szkolenia #szkolenia prymasowskie #Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Wyszyński #Spotkanie Młodych z Biblią #Prymas Tysiąclecia #katecheci
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej