Historia

Kresy – część polskiej duszy
2025/1/16

O niegasnącym resentymencie do wschodnich Kresów Rzeczypospolitej, słynnych Kresowiakach, kresowych fortunach i twórcach z pisarzem Sławomirem Koprem, autorem m.in. bestsellerowej serii książek o polskich Kresach, rozmawia Rafał Karpiński.

Historia dobrych chęci
2025/1/15

Od wieków wśród narodów europejskich Niemcy mają szczególną skłonność do prowadzenia agresywnej polityki, rozpychania się i wszczynania większych lub mniejszych wojen. Zestawienie tych konfliktów dowodzi, że niestety są oni głównym i stałym zagrożeniem dl…

Wielka, czyli… racjonalnie zuchwała. Mija 1000 lat koronacji Bolesława Chrobrego
2025/1/2

Idea, której wyrazem jest rok 1025, tak bardzo mocno posadowiona w naszym mentalu, ma znaczenie, bo idą trudne czasy i Polacy muszą dziś być racjonalnie zuchwali, czyli wyłonić elity, które na karkach swoich czuć będą oddech narodu, który nie chce dać się…

Polowania par force, czyli najpiękniejszy kawaleryjski materiał z urodzenia
2024/11/15

W okresie międzywojennym polowania par force powoli przeżywały swój zmierzch. Dość długo kultywowano je w rodzimej Anglii, ale w 1997 roku Izba Gmin zakazała tego sportu jako zbyt brutalnego i dla zwierzyny, i dla uczestników. Dlaczego? Odpowiedź na to py…

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bredy z rąk niemieckich
2024/11/6

„Dzięki polskiej odwadze i sile nasze miasto zachowało swój blask” – tak brzmi w polskim tłumaczeniu hasło umieszczone na jednym z okazałych transparentów umieszczonych w historycznym centrum Bredy, które oddaje nastrój i klimat uroczystości 80. rocznicy …

Potęga świętości. Cztery święte córki króla Beli IV: Kinga, Konstancja, Małgorzata i Jolenta
2024/11/6

Jakie znaczenie dla nas dzisiaj ma potęga świętości Kingi, Konstancji, Małgorzaty i Jolenty? Jak przełamują one nasze spojrzenie na kobiety wieku średniego?

Połoniewicz: Historia cmentarza zapadła się pod ziemię
2024/11/5

Cmentarz w Zawadach Małych pozostał jako miejsce pamięci narodowej i nadal ma swoją żywą historię. Natomiast zespół cmentarny przy ul. Wojska Polskiego w Olsztynie, na terenie byłego cmentarza ewangelickiego, skrywający 4670 ofiar niemieckich zbrodni podc…

Ostatni czwartek miesiąca: Co można znaleźć w króliczej norze?
2024/10/31

Podobno małżeństwo stanowi jedność psychofizyczną. Przynajmniej tak twierdzi mój małżonek, zazwyczaj zresztą wówczas, gdy przychodzi do bardziej gruntownych porządków i sobotnich przygotowań do wizyty gości. Zatem ja przystępuję do gotowania królika, z kt…

Ks. Stefan Wyszyński w Powstaniu Warszawskim
2024/9/12

Ksiądz Wyszyński oprócz posługiwania rannym, pomaga medykom. Wynosi kosze pełne amputowanych kończyn, pierze i zwija bandaże, ceruje odzież. Którejś nocy na własnych ramionach przynosi znalezioną w lesie ranną łączniczkę.

Zbrodnia bez kary
2024/9/2

Celem strategicznym III Rzeszy było unicestwienie Polski. Rok po zakończeniu wojny, co trzeci Niemiec nadal uważał, że eksterminacja Polaków i Żydów była konieczna, co przeczy powtarzanym usilnie przez propagandę RFN mitom, że przeciętny Niemiec nic nie w…

© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej