Historia

Słowiańskie herstory
2025/2/20

O tej kobiecie wiadomo naprawdę niewiele, choć stała się matką kilku królów europejskich. Świętosława, Sygryda, Gunhilda, Astrida – jak nazywają ją kronikarze i autorzy skandynawskich sag. Polskie źródła o niej milczą. W beletrystycznej wizji Elżbiety Che…

Zapomniane kresy południowe
2025/2/5

Nie wszyscy o tym pamiętają, ale Polska ma też swoje małe kresy południowe: zachodnią część Śląska Cieszyńskiego (tzw. Zaolzie), należącą dziś do Czech, oraz Czadeckie (dawniej południowa część Śląska Cieszyńskiego), należące dziś do Słowacji, i granicząc…

Wołyńskie ludobójstwo
2025/1/28

Już na wstępie należy podkreślić, iż Polacy ginęli na Wołyniu z rąk nacjonalistów ukraińskich i band komunistycznych od 1 września 1939 roku. Pierwszym zbiorowym mordem ludności polskiej – ze szczególnym okrucieństwem – w którym 9 lutego 1943 roku zginęło…

Tysiąclecie Korony Królestwa Polskiego – tęsknota za chrześcijańskością, rodzinnością i ciągłością
2025/1/23

24 lipca 2024 roku Sejm przyjął uchwałę „w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie”. Przebieg prac parlamentarnych zarówno nad treścią tego dokumentu, jak i nad samym jego tytułem stanowi przygnęb…

Kresy – część polskiej duszy
2025/1/16

O niegasnącym resentymencie do wschodnich Kresów Rzeczypospolitej, słynnych Kresowiakach, kresowych fortunach i twórcach z pisarzem Sławomirem Koprem, autorem m.in. bestsellerowej serii książek o polskich Kresach, rozmawia Rafał Karpiński.

Historia dobrych chęci
2025/1/15

Od wieków wśród narodów europejskich Niemcy mają szczególną skłonność do prowadzenia agresywnej polityki, rozpychania się i wszczynania większych lub mniejszych wojen. Zestawienie tych konfliktów dowodzi, że niestety są oni głównym i stałym zagrożeniem dl…

Wielka, czyli… racjonalnie zuchwała. Mija 1000 lat koronacji Bolesława Chrobrego
2025/1/2

Idea, której wyrazem jest rok 1025, tak bardzo mocno posadowiona w naszym mentalu, ma znaczenie, bo idą trudne czasy i Polacy muszą dziś być racjonalnie zuchwali, czyli wyłonić elity, które na karkach swoich czuć będą oddech narodu, który nie chce dać się…

Polowania par force, czyli najpiękniejszy kawaleryjski materiał z urodzenia
2024/11/15

W okresie międzywojennym polowania par force powoli przeżywały swój zmierzch. Dość długo kultywowano je w rodzimej Anglii, ale w 1997 roku Izba Gmin zakazała tego sportu jako zbyt brutalnego i dla zwierzyny, i dla uczestników. Dlaczego? Odpowiedź na to py…

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bredy z rąk niemieckich
2024/11/6

„Dzięki polskiej odwadze i sile nasze miasto zachowało swój blask” – tak brzmi w polskim tłumaczeniu hasło umieszczone na jednym z okazałych transparentów umieszczonych w historycznym centrum Bredy, które oddaje nastrój i klimat uroczystości 80. rocznicy …

Potęga świętości. Cztery święte córki króla Beli IV: Kinga, Konstancja, Małgorzata i Jolenta
2024/11/6

Jakie znaczenie dla nas dzisiaj ma potęga świętości Kingi, Konstancji, Małgorzaty i Jolenty? Jak przełamują one nasze spojrzenie na kobiety wieku średniego?

© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej