W sobotę 19 marca 2022 roku, w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" we Wrocławiu przy ul. Kuźniczej, w godzinach 11.00 – 13.00 odbyło się spotkanie panelowe poświęcone antyhabsburskiemu powstaniu węgierskiemu z lat 1848-49.
Narodowy zryw Węgrów wpisywał się w realia Wiosny Ludów, która przetaczała się przez Europę. Dyskutanci mówili o różnych aspektach tamtego czasu i okoliczności – programie politycznym rewolucyjnego rządu, o sporach ideowych, działaniach militarnych oraz o wkładzie Polaków w działania powstańcze. Paneliści wspominali szczególnie udział generała Józefa Bema, który stał się węgierskim bohaterem narodowym, do dziś obecnym zarówno w pamięci historycznej jak i w literaturze tego kraju.
Powstanie stłumione zostało w 1849 roku, głównie dzięki interwencji rosyjskiej, a jego przywódcy i uczestnicy poddani zostali brutalnym represjom ze strony władzy habsburskiej.
Debatę poprowadził red. Grzegorz Górny, a członkami panelu dyskusyjnego byli prof. Imre Molnar, prof. Arkadiusz Adamczyk, dr Piotr Galik i Piotr Gaglik. Debatę zorganizowali Wrocławskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” we Wrocławiu.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu dyskusji w postaci materiału filmowego:
/mdk