Podobnie jak w latach poprzednich, także i w tym roku koszaliński oddział “Civitas Christiana” zorganizował obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Koszalinie. Pomieszczenia siedziby koszalińskiego oddziału Stowarzyszenia zamieniły się 1 marca w salę przesłuchań Urzędu Bezpieczeństwa. Na ścianach zawisły portrety Stalina i Bieruta oraz plakaty propagandowe. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa przesłuchiwali legendarną sanitariuszkę “Inkę”. Brutalne zwroty, szantaż, groźby, krzyki – tak wyglądała scena teatralna w wykonaniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej GRYF oraz harcerek z koszalińskiego ZHR. Na spotkaniu było obecnych około 50 osób. Scena przesłuchania budziła mocne emocje i wzruszenie osób oglądających przedstawienie.
Niedzielę 2 marca zaczęliśmy mszą świętą w kościele p.w. Ducha Św., gdzie znajduje się ufundowana przez “Civitas Christiana” tablica poświęcona 5 Wileńskiej Brygadzie AK. W mszy św. wzięli udział kombatanci i liczni mieszkańcy Koszalina.
Następnie na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie przeprowadzono inscenizację historyczną, którą “Civitas Christiana” zorganizowało wspólnie z IPN i koszalińskimi grupami rekonstrukcji historycznej. W wydarzeniu wzięło udział 30 rekonstruktorów (w tym członkowie Zespołu Młodych “Civitas Christiana”), wyposażonych w historyczne pojazdy wojskowe i broń palną strzelającą amunicją hukową. Wykorzystano efekty pirotechniczne, a rekonstruktorzy wykazali się zdolnościami aktorskimi. Inscenizację oglądało ponad 300 mieszkańców Koszalina i było to największe wydarzenie w regionie.
Oprócz tego członkowie i sympatycy “Civitas Christiana” kwestowali na identyfikację żołnierzy podziemia ekshumowanych na “Łączce” w ramach akcji organizowanej przez Fundację Niezłomni.
Relacje multimedialne obchodów:
http://wojciech.tv/?p=187
https://www.youtube.com/watch?v=GFfG4UMbgCI
http://wojciech.tv/?p=193
Marcin Maślanka, fot. Janusz Skowyrski