Kartka z kalendarza: 29 stycznia 1913 roku we Lwowie zmarł Władysław Bełza

2021/01/29
2021 v2.01.29 tego dnia

Ten pisarz, poeta i dziennikarz kojarzony jest do dziś przede wszystkim z wiersza  „ Kto ty jesteś? – Polak mały” uchodzącego przez długie dziesiątki lat za credo polskiego dziecka. Utwór opublikowany był w roku 1900 w zbiorze pod tytułem „Katechizm Polskiego dziecka”,  znany jest on również pod tytułem „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego”. Fenomen utworu i jego przystępność autor uzyskał poprzez nadanie mu formy łatwej do zapamiętania, dziecięcej wyliczanki.

Urodził się w roku 1847 w Warszawie. Twórczość Bełzy obejmowała bardzo szerokie spectrum prac literackich opowieści, wierszy i studiów, odegrała ona w swoim czasie ogromną rolę w krzewieniu patriotyzmu i kształtowaniu postaw młodego i nie tylko młodego pokolenia. Znamiennym jest fakt, że w czasach stalinowskich utwory tego autora były zakazane a ich wydania znajdujące się w bibliotekach były z nich sukcesywnie wycofywane.

Działalność Władysława Bełzy to nie tylko pisarstwo lecz, również praca organizacyjna, w tym oświatowa,, np. Towarzystwo Literackie im Adama Mickiewicza, którego był współzałożycielem, było wydawcą ogromnej liczby książek promujących polską literaturę i kulturę.

Ostatnie trzydzieści lat życia zawodowo związany był z Zakładem Narodowym im Ossolińskich we Lwowie.

Opr.PS

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kalendarz #kalendarium #tego dnia #historia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej