Ten pisarz, poeta i dziennikarz kojarzony jest do dziś przede wszystkim z wiersza „ Kto ty jesteś? – Polak mały” uchodzącego przez długie dziesiątki lat za credo polskiego dziecka. Utwór opublikowany był w roku 1900 w zbiorze pod tytułem „Katechizm Polskiego dziecka”, znany jest on również pod tytułem „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego”. Fenomen utworu i jego przystępność autor uzyskał poprzez nadanie mu formy łatwej do zapamiętania, dziecięcej wyliczanki.
Urodził się w roku 1847 w Warszawie. Twórczość Bełzy obejmowała bardzo szerokie spectrum prac literackich opowieści, wierszy i studiów, odegrała ona w swoim czasie ogromną rolę w krzewieniu patriotyzmu i kształtowaniu postaw młodego i nie tylko młodego pokolenia. Znamiennym jest fakt, że w czasach stalinowskich utwory tego autora były zakazane a ich wydania znajdujące się w bibliotekach były z nich sukcesywnie wycofywane.
Działalność Władysława Bełzy to nie tylko pisarstwo lecz, również praca organizacyjna, w tym oświatowa,, np. Towarzystwo Literackie im Adama Mickiewicza, którego był współzałożycielem, było wydawcą ogromnej liczby książek promujących polską literaturę i kulturę.
Ostatnie trzydzieści lat życia zawodowo związany był z Zakładem Narodowym im Ossolińskich we Lwowie.
Opr.PS