Kartka z kalendarza: 6 lutego 1940 roku Generalny Gubernator Hans Frank udzielił wywiadu dla "Völkischer Beobachter"

2021/02/6
2021.02.06 tego dnia

6 lutego 1940  roku (niektóre źródła piszą o 12 lutego) Generalny Gubernator Hans Frank udzielił wywiadu dla "Völkischer Beobachter"

Pismo było organem NSDAP w czasach wojny jego nakład oscylował wokół półtora miliona egzemplarzy.

We wzmiankowanym wywiadzie. Frank, który odpowiadał z ramienia Rzeszy za gospodarowanie a właściwie eksploatowanie polskich ziem okupowanych a nie wcielonych bezpośrednio w jej granicę, wyjaśnił miedzy innymi różnicę między Generalną Gubernią, którą to nazwę tym ziemiom Niemcy nadali, a Protektoratem Czech i Moraw. Powiedział mianowicie co następuje: „W Pradze np. wywieszono wielkie czerwone plakaty podające wiadomość o rozstrzelaniu 7 Czechów. Gdybym chciał przeznaczyć po jednym plakacie na każdych 7 rozstrzelanych Polaków, wówczas wszystkie lasy polskie nie wystarczyły by na wyprodukowanie dostatecznej ilości papieru”.

Wypowiedź ta nie była gołosłowna, lata okupacji faktycznie były okresem, w którym podjęto próbę eksterminacji narodu polskiego. Sam autor tych słów został skazany na powieszenie przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Norymberdze 1 października 1946 roku a wykonany 16 października. Jego zachowanie w tracie procesu należy uznać za niejednoznaczne, warto jednak przytoczyć jedną z jego wypowiedzi z tamtego czasu: „Tysiąc lat przeminie, zanim zatarta zostanie ta wina Niemiec”.

Opr P.S

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#historia #tego dnia #kalendarium #kalendarz #kartka z kalendarza
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej