Kwadrans z historią: List biskupów polskich do biskupów niemieckich

2023/03/3
Clipboard01
Grafika Mateusz Gawrońwski

List biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku był wydarzeniem przełomowym w stosunkach polsko-niemieckich. O przebiegu i skutkach orędzia Episkopatu Polskiego, na którego czele stał kard. Stefan Wyszyński opowiada historyk – Łukasz Suchanowski.

W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu wyciągamy do Was, siedzących tu na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie.

A jeśli Wy - biskupi niemieccy i Ojcowie Sobory - po bratersku wyciągnięte ręce ujmiecie, to wtedy dopiero będziemy mogli ze spokojnym sumieniem obchodzić nasze Millenium w sposób całkowicie chrześcijański.

Nowy materiał z serii "Kwadrans z historią" poświęcony został historycznemu orędziu, który odczytany został podczas Sobory Watykańskiego II w 1965 roku. Było to wydarzenie ciekawe w historii relacji polsko-niemieckiej, ale i w historii Kościoła katolickiego w czasach PRL.

Dlaczego list, który polscy hierarchowie skierowali do Niemców, był istotny, a nawet data jego napisania była ważna? Jak wyglądała rzeczywistość i sytuacja Kościoła w komunistycznej Polsce w tamtym okresie? Kto i dlaczego protestował przeciwko listowi?

O tym Łukasz Suchanowski, historyk:

 
/ab
Suchanowski Lukasz kwadrat 2

Łukasz Suchanowski

Historyk. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#historia #Historia Kościoła #Niemcy #Kościół niemiecki #Sobór Watykański II #Kwadrans z historią
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej