List biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku był wydarzeniem przełomowym w stosunkach polsko-niemieckich. O przebiegu i skutkach orędzia Episkopatu Polskiego, na którego czele stał kard. Stefan Wyszyński opowiada historyk – Łukasz Suchanowski.
W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu wyciągamy do Was, siedzących tu na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie.
A jeśli Wy - biskupi niemieccy i Ojcowie Sobory - po bratersku wyciągnięte ręce ujmiecie, to wtedy dopiero będziemy mogli ze spokojnym sumieniem obchodzić nasze Millenium w sposób całkowicie chrześcijański.
Nowy materiał z serii "Kwadrans z historią" poświęcony został historycznemu orędziu, który odczytany został podczas Sobory Watykańskiego II w 1965 roku. Było to wydarzenie ciekawe w historii relacji polsko-niemieckiej, ale i w historii Kościoła katolickiego w czasach PRL.
Dlaczego list, który polscy hierarchowie skierowali do Niemców, był istotny, a nawet data jego napisania była ważna? Jak wyglądała rzeczywistość i sytuacja Kościoła w komunistycznej Polsce w tamtym okresie? Kto i dlaczego protestował przeciwko listowi?
O tym Łukasz Suchanowski, historyk: