„Św. Paweł – kibic doskonały”

2014/03/25

Wysoki poziom edukacji, mnóstwo rozrywek (w tym teatr), dyskusje o literaturze i zawody sportowe. Fascynujący zhellenizowany świat, w którym przyszło żyć św. Pawłowi. Jakim człowiekiem był Apostoł? Pod jakim wpływem greckiej kultury pozostał? Czy studiując listy Pawłowe, dostrzegamy jedynie obraz osoby, która konwertowała się na chrześcijaństwo?

DSCF6125Wrocławskie Spotkania z Biblią, organizowane w Oddziale Wrocławskim „Civitas Christiana” to czas, kiedy możemy wyjść na spotkanie z Żywym Słowem. Tym razem dzięki wyjątkowej prelegentce, dr Annie Rambiert z Papieskiego Wydziału Teologicznego, słuchacze mogli poznać św. Pawła jako spostrzegawczego człowieka o otwartym umyśle, który wychowany w wielokulturowym Tarsie stał się bacznym obserwatorem igrzysk organizowanych w Olimpii, Delfach, Nemei oraz Istmii.

By zrozumieć Pawła, należy zaznajomić się z ówczesnymi zasadami, funkcjonującymi pośród sportowców. Zawodnicy walczyli o wszystko, ich przegrana stanowiła przegraną całego polis.  Wygrana dawała wieczne trwanie, sławę i wielkie poważanie. Już we wczesnym etapie dojrzewania starożytni Helleni uczyli pojęcia greckiej agonistyki, która polegała na szlachetnym współzawodnictwie. Dzięki ludziom takim jak arcykapłan Jazon i król Herod, dokonała się hellenizacja Palestyny. Św. Paweł podczas swojej drugiej podróży misyjnej zetknął się po raz pierwszy z panhelleńskimi agonami. W Atenach, miejscu igrzysk i ośrodku intelektualistów, ponosi porażkę. Wyśmiany, udaje się do Koryntu, miasta niezwykłego, gdzie może ewangelizować.

Paweł miał kontakt z różnymi obyczajowościami. Styczność z kulturą grecką, codzienne obserwacje igrzysk, wykształciły w nim otwartość na świat oraz różnorodność kulturową. W Listach odwołuje się do tego co stanowi dlań naturalność. Niczym kameleon wtapia się w środowisko, by realizować swoje misyjne założenie i powołać nowy lud Boży. W 1 Kor 9, 24-27, bazując na motywach sportowych, wiedział jak dotrzeć do odpowiedniej grupy społecznej. Powołuje się na regułę „zgodnie z zasadami”, „jasno wytyczony cel”, ideę samokontroli, aby „ciosy” jego jako Apostoła były skuteczne. Stąd wieloaspektowość u Pawła, który był wielkim głosicielem nauki Jezusa Chrystusa.

ER

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Grecja #Herod #Św. Paweł #Wrocław
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej