W Sejmie RP otwarto wystawę “Niedokończone Msze Wołyńskie”

2017/07/4
dsc08474.jpg

We wtorek 4 lipca w Sejmie RP odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Niedokończone Msze Wołyńskie”. Ekspozycja poświęcona jest martyrologii duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Wystawa ukazuje biogramy i zdjęcia księży oraz zakonników, którzy zostali zamordowani w czasie rzezi na Wołyniu w 1943 roku.

– Prezentowana w Sejmie RP wystawa, którą mam zaszczyt współorganizować, jest wyrazem hołdu złożonego duchownym, którzy zginęli w czasie II wojny światowej na Kresach Wschodnich, dając swoim męczeństwem świadectwo trwania w wierze – powiedziała na wstępie poseł RP Barbara Dziuk. Posłanka dodaje, że poprzez tę wystawę chce nie tylko przywrócić pamięć o zabitych na Wołyniu duchownych, ale też zwrócić uwagę na szansę pojednania między sąsiadującymi narodami, polskim i ukraińskim.

Krótki rys historyczny wydarzeń na Wołyniu z lat 1939-1944 przedstawił dr Leon Popek (KUL), który wyjaśnił, że prezentowana wystawa jest hołdem pamięci duchownym, którzy zginęli na Kresach dając świadectwo trwania i służby Kościołowi. Poszczególne plansze zawierają życiorysy i zdjęcia 25 księży, zakonnic i zakonników, zamordowanych przez bandy UPA w czasie II wojny światowej. Większość z nich nie ma do dziś swoich grobów. – Z rąk UPA zginęło ok. 60 tys. ludności polskiej, w tym niezwykle okrutnie zamordowanych 19 księży, ojców i braci zakonnych. Był to największy cios zadany życiu katolickiemu w diecezji łuckiej w czasie II wojny światowej – ocenia dr Leon Popek.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonała Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa,  sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński, którego słowo odczytano podczas otwarcia wystawy. Do zebranych przemówili: Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, Maciej Szepietowski, prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” oraz prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum Badań Wschodnioeuropejskich Ucrainicum KUL. Podczas uroczystości wystąpił Dziecięcy Zespół Śpiewaczy Gminy Ożarowice. Inicjatorem ekspozycji w Sejmie RP jest poseł Barbara Dziuk. Wystawa będzie eksponowana na I piętrze Sejmu do 10 lipca br.

Wystawa “Niedokończone Msze Wołyńskie” została opracowana pod kierunkiem dr. Leona Popka (KUL) w 2010 roku i od tego czasu jest systematycznie prezentowana w kraju i za granicą. Projekt powstał dzięki współpracy lubelskiego oddziału okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, Centrum Badań Wschodnioeuropejskich Ucrainicum KUL oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

tekst/fot. Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #ludobójstwo #Niedokończone Msze Sejm #Niedokończone Msze Wołyńskie #sejm #slider #Ukraina #wołyń
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej