Święty Franciszek Salezy był duchownym katolickim, biskupem i doktorem Kościoła. Urodził się 21 sierpnia 1567 roku w zamku Sales w Sabaudii (obecnie we Francji) jako François de Sales. Jego rodzina była zamożna, był najstarszym spośród licznego rodzeństwa. Mimo obiekcji rodziny, wybrał życie duchowne.
Franciszek Salezy był jedną z ważnych postaci katolickiego odrodzenia w XVI wieku. Był biskupem w Annecy, a także współzałożycielem zakonu wizytek, wspólnoty żeńskiej opartej na zasadach św. Jana Bosko. Jego najbardziej znane dzieło to "Filotea, czyli wprowadzenie do życia pobożnego", które jest traktatem duchowym na temat życia chrześcijańskiego i drogi do świętości.
Święty Franciszek Salezy jest również znany ze swojej troski o dusze oraz z zaangażowania w kierowanie i duszpasterstwo. Jego podejście do duchowości było łagodne, otwarte i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi. Za jego życia był ceniony jako znakomity spowiednik i kierownik duchowy.
Zmarł 28 grudnia 1622 roku w Lyonie we Francji. Papież Aleksander VII ogłosił go świętym w 1665 roku. Św. Franciszek Salezy jest patronem dziennikarzy, pisarzy oraz niesłyszących. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 24 stycznia. Ojciec Święty ogłasza tego dnia swoje orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. To święto zostało ustanowione przez papieża Pawła VI w 1967 roku jako dzień modlitwy w intencji mediów i pracowników mediów. Jest to okazja do refleksji nad rolą mediów w społeczeństwie oraz do modlitwy o mądrość i etyczną odpowiedzialność dla wszystkich, którzy pracują w dziedzinie komunikacji społecznej. W tym dniu katolicy często modlą się także za dziennikarzy, redaktorów, blogerów, i inne osoby pracujące w mediach.
W tym roku jego temat papieskiego orędzia brzmi: „Sztuczna inteligencja i mądrość serca – dla komunikacji w pełni ludzkiej”.
Św. Franciszek Salezy jest autorem wielu dzieł i listów o treści duchowej. W 2016 r. część z nich została w Polsce wydana w eleganckim tomie, w twardej uszlachetnionej oprawie pt. „Wybór pism”.
Wydawca tak opisał wówczas tą książkę:
Myśl św. Franciszka Salezego przez całe stulecia była niedoceniana. Właściwie dopiero w XX stuleciu zaczęła spotykać się z pełniejszym zrozumieniem. Nie jest łatwo uprzystępnić jego dzieło, gdyż rozproszone zostało w kilkudziesięciotomowym zbiorze pism uwiecznionych w języku właściwym dla epoki baroku. Dlatego też najlepszym sposobem uprzystępnienia tej niezwykle oryginalnej, a zarazem zadziwiająco współcześnie brzmiącej myśli wydaje się dokonanie wyboru najcelniejszych wypowiedzi tego autora. Taki właśnie wybór Państwu prezentujemy.
Wybór pism św. Franciszka Salezego to zbiór dzieł tego świętego, który obejmuje jego rozmaite pisma, w tym listy, traktaty i inne teksty. Książka ta zawiera główne myśli i nauczanie św. Franciszka Salezego dotyczące duchowości, życia chrześcijańskiego i różnych aspektów praktyki religijnej.
W "Wyborze pism" można znaleźć jego nauki na temat modlitwy, cnót chrześcijańskich, miłości do Boga i bliźniego, a także praktycznych wskazówek dotyczących życia duchowego. Pisma te są cenne dla tych, którzy szukają duchowego kierunku, inspiracji i zrozumienia katolickiego podejścia do życia. Są one bogatym źródłem duchowej mądrości tego wielkiego doktora Kościoła katolickiego.
Ten zbiór zawiera krótkie cytaty, rozważania, rady duchowe i myśli na temat życia duchowego, moralności, modlitwy oraz praktyki chrześcijańskiej. Są one skondensowanym wyrazem duchowej mądrości świętego, ukierunkowanej na praktyczne aspekty życia codziennego.
"Wybór pism" oraz podobne wydania myśli św. Franciszka Salezego stanowią więc rodzaj przewodnika duchowego, który ma pomagać czytelnikowi w zrozumieniu i praktykowaniu wartości chrześcijańskich w swoim życiu. Te cytaty często ukazują łagodność, miłość, cierpliwość i inne cnoty, którymi święty kierował się w nauczaniu duchowym. Chociaż forma tych zbiorów może się różnić w zależności od konkretnego wydania, to ich celem jest zawsze inspiracja do życia zgodnego z nauką Kościoła katolickiego.
Książkę „Wybór pism” św. Franciszka Salezego można nabyć TUTAJ
MSz
/ab