Z kamieniem u szyi zrzucony do rzeki Enns (na terenach dzisiejszej Górnej Austrii). Dla wielu jego męczeństwo kojarzy się z okrutną zbrodnią popełnioną na ks. Jerzym Popiełuszce.
Święty Florian żył za czasów Dioklecjana. Za sprawą trzech kolejnych edyktów z 303 r. chrześcijanie doświadczyli wówczas prześladowań, tortur, również często oddając życie za wiarę. Głównie uśmiercano prezbiterów. Florian, przywódca wojsk rzymskich, aresztowany wraz z 40 innymi żołnierzami, odmówił złożenia ofiary pogańskim bogom i zapłacił najwyższą cenę. Przed śmiercią wychłostany i torturowany (ciało okrutnie raniono hakami). Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria, która doznała wizji umierającego. To ona pochowała ciało świętego. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów. W ikonografii widzimy go jako gaszącego pożar oficera z naczyniem. Zdarza się wizerunek książęcy; może trzymać chorągiew. Do atrybutów należą: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, tarcza, zbroja. Patronuje Austrii, Bolonii i Krakowowi. Wspomaga hutników, kominiarzy, ale przede wszystkim kojarzy się ze służbą strażaków. Święty Florian ich patronem został okrzyknięty dopiero po wielkim pożarze, który strawił krakowską dzielnicę Kleparz. Do zdarzenia doszło w 1528 roku. Wówczas zniszczenia nie dosięgły jedynie kościoła św. Floriana. Co ciekawe, Kraków w późniejszych dziejach niejednokrotnie ocalał przed całkowitym zniszczeniem przez pożar. Od XVI wieku zaczęto czcić świętego jako patrona od pożogi ognia oraz widzieć w nim opiekuna Straży Ogniowej (obecnie Straży Pożarnej).
Na krakowskim Kleparzu znajduje się kościół św. Floriana. To tu, według legendy, konie wiozące relikwie świętego na Wawel odmówiły dalszej podróży. Nieprzejednane, wyegzekwowały decyzję o wybudowaniu świątyni właśnie w tym miejscu. Gdzie można znaleźć relikwie obecnie? – Na Wawelu, w Bazylice św. Floriana w Krakowie i w Chorzowie. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 19 października 1993 r. nadała miastu Chorzów patrona św. Floriana, w związku z czym jest tam otoczony szczególnym kultem. Ponadto relikwie świętego na terenie Polski znajdują się jeszcze w Sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach oraz w Kolbuszowej i Dobrzechowie.
Marta Kowalczyk