75. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionych nazaretanek

2018/07/30
nowogrodek-fc20-1.jpg

28 i 29 lipca w białoruskim Nowogródku obchodzono ocznicę męczeństwa s. Stelli Mordasiewicz i jej 10 współsióstr nazaretanek, rozstrzelanych przez hitlerowców w lesie koło tego miasteczka 1 sierpnia 1943. Siostry ofiarowały swoje życie, ratując w ten sposób 120 miejscowych mieszkańców, aresztowanych i skazanych przez Niemców na śmierć. Jan Paweł II ogłosił je błogosławionymi w 2000 r.

Biały kościół farny (“Nowogródzka fara Witoldowa”) pw. Przemienienia Pańskiego, fot. Fczarnowski / źródło: wikimedia.org

Uroczystościom przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, a następnie nuncjusz apostolski w tym kraju abp Gábor Pintér.

28 lipca na miejscu kaźni odprawiono Mszę św. Przewodniczył jej metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, a kazanie wygłosił abp T. Kondrusiewicz. Kapłani odnieśli się do słów Chrystusa: “nie ma większej miłości niż ta, gdy kto życie oddaje za bliźnich”.

W niedzielę liturgii na miejscu stracenia błogosławionych przewodniczył nuncjusz apostolski abp G. Pintér. Obecni byli m.in. miejscowy biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz i wielu księży z bliższych i dalszych miejscowości, a także przełożona prowincji pw. Błogosławionych Męczennic z Nowogródka s. Maria Błaszczyk. Przybyli też przedstawiciele władz państwowych i korpusu dyplomatycznego. Dyplomata papieski przypomniał, że prawdziwą bronią chrześcijan jest wiara i miłość, a także poświęcenie własnego życia. Abp Pintér podkreślił, że obecnie wielu chrześcijan przeżywa tzw. “białe” męczeństwo, prześladowania bez przelewu krwi, ale po prostu starając się żyć wiarą i być wiernymi nauczaniu Kościoła w coraz bardziej bezbożnym świecie.

Po Mszy św. odczytano dekret, ustanawiający kościół Przemienienia Pańskiego w Nowogródku Sanktuarium Błogosławionych Sióstr-Męczennic Marii Stelli i jej Towarzyszek.

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Gábor Pintér #Białoruś #bp Aleksander Kaszkiewicz #nazaretanki #Nowogródek #s. Stella Mordasiewicz
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej