Chodzi o sens przyjaźni z Jezusem Chrystusem

2022/03/29
1 v2

Wszyscy jesteśmy częścią społeczeństwa chrześcijańskiego. Większość z nas, przynajmniej dwa razy do roku, stara się uczestniczyć w rekolekcjach [adwentowych i/lub wielkopostnych]. Każde z nich, nawet jeżeli prowadzi je ten sam kapłan, są INNE.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz ks. Paweł Rytel-Andrianik zapraszają do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, których głównym celem jest przybliżenie znaczenia Eucharystii, sensu czytania i rozważania Słowa Bożego, sakramentu spowiedzi oraz obecności Matki Bożej wśród nas. Nauki rekolekcyjne publikowane będą od 28 do 31 marca br. na kanale YouTube Stowarzyszenia.

W poniedziałek, 28 marca br., ks. Paweł skupił się na temacie Eucharystii. Podkreślił, że słowa Chrystusa „kto spożywa moje ciało” w tłumaczeniu dosłownym [z greki] brzmią tak: „kto przeżuwa moją tkankę mięśniową”. Jest to zaskakujące, ale również świadome podkreślenie OBECNOŚCI JEZUSA w eucharystii.

Ksiądz skierował również uwagę na cuda eucharystyczne, które dzieją się na naszej polskiej ziemi – cud w Legnicy (2013) oraz cud w Sokółce (2008). Przytoczył fragmenty opinii naukowców, którzy zajmowali się badaniem tkanek – zawierały one w sobie bardzo podobne zdanie „wskazuje na tkankę mięśnia sercowego, a przynajmniej ze wszystkich tkanek żywych organizmów najbardziej go przypomina”. Jest to niezwykłe połączenie Ewangelii i badań naukowych, które ma umocnić naszą wiarę.

W nauce wygłoszonej w poniedziałkowy wieczór ksiądz Paweł przytoczył historię, której doświadczył na jednej z parafii. To dzięki niej utwierdza nas w prawdzie, że Eucharystia to nie coś, a KTOŚ.

Jako społeczeństwo chrześcijańskie – mówi ks. Rytel-Andrianik – powinniśmy mieć pewne swoje zasady. […] Tutaj jest jedna zasada, którą każdy z nas powinien zachowywać. Jeśli jesteśmy ludźmi wierzącymi naprawdę, to jeśli jesteśmy w kościele na Mszy Świętej, to powinniśmy w pełni uczestniczyć we Mszy św., a w pełni uczestniczymy wtedy, kiedy przystępujemy do komunii świętej. To jest dopiero PEŁNE uczestnictwo we Mszy św. Msza święta = Komunia święta – szczególnie w tym czasie trudnym. […] Powinniśmy zapraszać Jezusa do naszego domu, do naszego życia, a najważniejszą modlitwą, najważniejszym momentem naszego życia jest przyjęcie Chrystusa w Komunii św. jako ludzi wierzących.

Dzięki wczorajszej nauce rekolekcyjnej wiemy, że można zjeść 2 kg Komunii świętej i całkiem się z Jezusem nie spotkać. Niech to zdanie będzie punktem wyjściowym do pytań, jakie powinniśmy przed sobą postawić: czy ja spotkałem/am Jezusa w Komunii świętejjak go przyjmuję - czy jako przyjaciela, czy myśląc o zupełnie innych rzeczach. 

/em

2 Ewa Makowska 2

Ewa Makowska

Miłośniczka dobrej literatury oraz produkcji filmowych. 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#rekolekcje #ks. Paweł Rytel-Andrianik #youtube.com/CivitasChristianaTV #Rekolekcje internetowe #Eucharystia #Komunia św. #Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej