Często mijają nas ludzie, którzy żyjąc są już martwi

2022/04/14
14Przystankow 131
Grafika profeto.pl

Często mijają nas ludzie, którzy żyją, którzy chodzą po naszych ulicach, siadają przy naszych stołach, mieszkają z nami, pracują, przyjaźnią się, a są całkowicie martwi. Jak wielkiej trzeba delikatności, jak bardzo trzeba się troszczyć o ciała ludzi zmarłych w duszy, choć żyjących w ciele, jak wielkiej trzeba odwagi, żeby ich z ich krzyży zdejmować i składać w ramiona Matki – Matki, która jako jedyna potrafi się takim człowiekiem z odpowiednią czułością zająć

– mówi o. Michał Legan OSPPE w rozważaniu trzynastej stacji „Zdjęcie Pana Jezusa z krzyża”.

W stacji trzynastej ciało Jezusa zostaje zdjęte z krzyża. Gwoździe, które je trzymały zostają wyciągnięte. Jednak jest to także groza chwili, przecież dokonało się coś niewyobrażalnie nieludzkiego. 

Wydarzenia mające miejsce dwa tysiące lat temu możemy w pewien sposób przyrównać do obecnej sytuacji Kościoła. Coraz więcej obojętności, niewiary, uprzedzeń. Każdego dnia kolejne osoby świadomie lub nieświadomie stają na drodze do stania się apostatami. Eucharystia nie jest już tą samą tajemnicą życia, którą była jeszcze dwadzieścia lat temu.

Zastanów się, jakie jest Twoje podejście do Eucharystii? Czy przekraczając próg kościoła, czekając na rozpoczęcie Mszy świętej wzbudzasz w sobie intencję, w jakiej ofiarujesz ten Najświętszy Sakrament? Co z Twoją koncentracją - czy łatwo się rozpraszasz, zaczynasz myśleć o rzeczach codziennych, sytuacjach jakie miały miejsce kiedyś w przeszłości? Co z Twoim trudem, by w pełni świadomie być częścią tego misterium Życia - Śmierci - Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, które ma miejsce w każdym kościele świata, na każdej dobrze sprawowanej i przeżywanej Mszy świętej?

„14 Przystanków” to rekolekcje wielkopostne przygotowane przez Profeto. Jest to cykl medytacji do kolejnych stacji drogi krzyżowej, które prowadzi duet ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE. Odcinki rekolekcji „14 Przystanków” ukazują się przez okres Wielkiego Postu do Wielkiego Piątku na portalu profeto.pl.

 

/em

2 Ewa Makowska 2

Ewa Makowska

Miłośniczka dobrej literatury oraz produkcji filmowych. 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Profeto ##oMichałLegan ##ksmichałolszewski #rekolekcje #Triduum Paschalne #droga krzyżowa #Rekolekcje internetowe
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej