Człowiek - mężczyzna i kobieta - zrównany w myśli Bożej. Wokół nauczania Stefana kard. Wyszyńskiego - audycja Izabeli Tyras [nagranie]

2021/03/10
jak Orly

W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, usłyszymy słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane 8 marca 1972r. w Warszawie podczas spotkania w Dniu Kobiet w domu arcybiskupim na ulicy Miodowej.

Ks. Prymas, od Adama i Ewy wyprowadza stwórczy plan Boży i analizując go podkreśla równość mężczyzny i niewiasty a jednocześnie zwraca uwagę na różnorodność i odrębność zadań.
Kard. Wyszyński przypominał, że „z wielkim naciskiem podkreśla Księga Rodzaju, że Bóg ukształtował dwoje ludzi: „mężczyzną i niewiastą uczynił ich”. Autor natchniony nie powiedział mężczyznę i niewiastę, tylko mężczyzną i niewiastą, Jak gdyby chciał przez to podkreślić, że właściwie jest jeden człowiek o wspólnym zadaniu. To będzie już później zasada działania Boga. W tym działaniu jest uzupełniająca się jedność”.

Współcześnie wiele się mówi o odrębnościach płci. Prymas Tysiąclecia proponował, aby mówić raczej o uzupełnianiu się płci. Jak podkreśla „zróżnicowanie jest właściwe naturze ludzkiej. Bóg sam jest Autorem tych odmiennych właściwości i cech. Jednak w istocie swej zadanie tych dwojga, mężczyzny i kobiety, jest wspólne, choć w różny sposób jest realizowane. I każde z nich wnosi w życie rodziny ludzkiej własne elementy, które się przedziwnie harmonizują”.

/łb

 

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Wyszyński #kobieta #mężczyzna
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej