Tylko DZISIAJ! Dekalog codzienności.

2022/07/27
dekalog codziennosci

"Dzień dobry, Panie", to piękne powitanie dla Tego, który pozwolił nam się obudzić właśnie tego konkretnego dnia. Każdy dzień od Niego zależy, więc warto Mu dziękować za to, że dał nam tę nieopisaną łaskę wejścia w kolejną jego odsłonę.

W życiu każdego z nas zdarzają się dni i sytuacje, które musimy jakoś przeżyć. Strata ukochanej osoby, zerwanie kontaktu z przyjacielem, albo nieuleczalna choroba, która przygniata nas do ziemi, a gdy chcemy się podnieść czujemy niewyobrażalny ciężar wkładany na nasze barki.

Są dni, gdy zwykłe przyziemne sprawy, np. mycie naczyń, podlanie kwiatów czy wywieszenie upranych ubrań, odkładamy na "kiedyś tam, w przyszłości". Czujemy się zmęczeni, nie mamy na nic siły ani chęci, więc to, co moglibyśmy zrobić dzisiaj odkładamy zawsze na później.

Angelo Giuseppe Roncalli, czyli papież Jan XXIII w swoim dzienniku spisał osobiste zasady, które pomagały mu dobrze przeżywać każdy dzień. Stworzył swoisty Dekalog codzienności.

  1. TYLKO DZISIAJ postaram się wyłącznie żyć dniem dzisiejszym, nie chcąc rozwiązywać za jednym zamachem wszystkich problemów mego życia.
  2. TYLKO DZISIAJ maksymalnie zatroszczę się o moją postawę: być uprzejmym, nikogo nie krytykować, ani tego nie pragnąć, nie uczyć karności nikogo poza samym sobą.
  3. TYLKO DZISIAJ będę szczęśliwy w przekonaniu, że zostałem stworzony, aby być szczęśliwym i to nie tylko w przyszłym świecie, ale również teraz.
  4. TYLKO DZISIAJ przystosuję się do okoliczności i nie będę domagał się, by to one przystosowały się do moich planów.
  5. TYLKO DZISIAJ przeznaczę przynajmniej dziesięć minut na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm potrzebny jest do życia ciała, tak dobra lektura potrzebna jest do życia duszy.
  6. TYLKO DZISIAJ uczynię coś dobrego i nikomu o tym nie powiem.
  7. TYLKO DZISIAJ uczynię przynajmniej jedną z tych rzeczy, których czynić nie lubię, a jeżeli moje zmysły czułyby się pokrzywdzone, postaram się, aby nikt się o tym nie dowiedział.
  8. TYLKO DZISIAJ sporządzę szczegółowy plan dnia. Może nawet nie wypełnię go dokładnie, ale zredaguję. Będę się strzegł dwóch nieszczęść: pośpiechu i niezdecydowania.
  9. TYLKO DZISIAJ będę wierzył niestrudzenie, nawet gdyby okoliczności mówiły co innego, że Opatrzność Boża opiekuje się mną tak, jakby nikogo innego na świecie nie było.
  10. TYLKO DZISIAJ nie będę się lękał. Szczególnie zaś nie ulęknę się radować pięknem i wierzyć w dobro. Przez 12 godzin mogę zdobyć się na robienie rzeczy, które przerażałyby mnie, gdybym miał je robić całe życie.

Pamiętaj, jeżeli ten dzień chyli się ku końcowi, weź ten "Dekalog" i włóż do kalendarza, wśród kartek z datą jutrzejszą.

/em

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#modlitwa #Dekalog #Dekalog codzienności #Jan XXIII #dziennik
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej