Do czego wzywają nas nowi święci?

2022/07/29
do czego wzywaja nas swieci

„Święci nie przemijają. Święci wołają o świętość” – to pamiętne słowa z homilii Jana Pawła II. Najważniejsze, abyśmy właściwie odczytali ich wołanie.

Pierwsza tegoroczna kanonizacja, która odbyła się 15 maja w Rzymie, przyniosła nam dziesięciu nowych świętych. Każdy z nich to inna historia. W gronie tych osób znajduje się znany w Polsce Karol de Foucauld, którego duchowość prostoty i braterstwa jest realizowana przez różne wspólnoty. Są tu niezłomne kobiety, które mimo przeciwności stały się inspiratorkami wielu dobrych dzieł w Kościele i liderkami wspólnot zakonnych (Maria Dominika Mantovani, Anna-Maria Rivier, Maria Franciszka od Jezusa Rubatto, Maria od Jezusa). Jest też pierwszy świecki męczennik z Indii – Łazarz, zwany Devasahayam. Są kapłani, a wśród nich Cezary de Bus, który poświęcił swe życie sprawie powołań, i Alojzy Maria Palazzolo, założyciel Instytutu Ubogich Sióstr. Holenderski karmelita Tytus Brandsma, który zginął zamordowany w obozie w Dachau (1942), jest pierwszym beatyfikowanym dziennikarzem.

Różnorodne są życiorysy osób, które w połowie maja zostały kanonizowane. Wszystkie jednak stykają się w trzech wspólnych punktach. To jest ich wołanie o świętość i recepta na dobre życie:

  1. Postaw wszystko na Boga
    To najprostsze i jednocześnie najtrudniejsze wezwanie od świętych. Najprostsze, bo zakłada całkowite zaufanie Bogu i powierzenie Mu codziennych, ziemskich trosk. Najtrudniejsze, bo tak wiele problemów odciąga nas od Boga. Święci są jednak dowodem na to, że „dla Boga nie ma nic niemożliwego” (Łk 1,37). 

  2. Patrz głębiej 
    Życie świętych często jest bardzo zwyczajne, wypełnione pracą, posługą, niekiedy wieloma trudnościami i problemami. Święty to człowiek, który ma swoisty mikroskop w oku i widzi wszystko głębiej. Dostrzega działanie Boga w prozaicznych sytuacjach, nawet tych po ludzku trudnych. Uwielbia Boga zarówno za Jego wielkie łaski, jak i te pozornie niedostrzegalne.

  3. Realizuj marzenia
    Święty jest też człowiekiem, który nie boi się marzyć o wielkich Bożych dziełach i z Bożą pomocą stara się je realizować. Każde ludzkie życie jest wielkim darem Boga i święci doskonale o tym wiedzą. Stąpają twardo po ziemi, ale jednocześnie ich oczy skierowane są ku niebu. Ze wszystkich sił starają się realizować Boży plan dla ich życia, a także zapraszają innych do wspólnej przygody, jaką jest życie Dobrą Nowiną.

Podsumowując, nowi i wszyscy święci zachęcają nas do tego, aby złożyć całą ufność w Bogu, aby we wszystkich i wszystkim widzieć przejawy Bożego działania oraz aby z pasją realizować Boże plany co do naszego życia.

Materiał z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 3 | lipiec - wrzesień 2022  

/em

Rytel Andrianik

ks. Paweł Rytel-Andrianik

Dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, rzecznik KEP w latach 2015–2020. Doktor nauk biblijnych i archeologii oraz nauk orientalnych w zakresie hebraistyki i judaistyki, publicysta, poliglota, profesor na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik Civitas Christiana #3-2022 #e-civitas #ks. Paweł Rytel-Andrianik #słowo #refleksja
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej