Home / Wiara Wspólnota Kościół / Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia
leaf-1001679-640.jpg

Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

Już jutro – 1 września, Kościół katolicki obchodzi Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Został on ustanowiony trzy lata temu przez papieża Franciszka, jako odpowiedź na kryzys ekologiczny.

Dziś i jutro, w Asyżu będzie miała miejsce ogólnoświatowa, ekumeniczna modlitwa w intencji stworzenia.

Papież Franciszek odniósł się do wydarzeniu, w swoim wystąpieniu, podczas środowej audiencji ogólnej, 29 września:

Jestem wdzięczny za różne inicjatywy, jakie w różnych miejscach przygotowały Kościoły partykularne, instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia kościelne. Zapraszam wszystkich w sobotę do wspólnej modlitwy w intencji naszego wspólnego domu.

Ojciec Święty podkreślił również, że dzień ten będzie świętowany wspólnie z Kościołem prawosławnym, a także innymi Kościołami i wspólnotami.

Podczas tegorocznego dnia modlitw szczególną troską objęta będzie kwestia wody na świecie. To podstawowe dobro, które należy chronić i zapewnić dostęp do niego wszystkim.

Modlitwa w Asyżu będzie początkiem dorocznej, ogólnoświatowej modlitwy, a także działań mających na celu ochronę Ziemi. Inicjatywa nazywa się Czas Stworzenia. W związku z nią dziś po południu, wspólną refleksję na spotkaniu w Asyżu podejmą: bp Domenico Sorrentino, biskup Asyżu, ks. Bruno-Marie Duffé, Sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z Watykanu, abp Bernard Ntahoturi, przedstawiciel arcybiskupa Canterbury i archim. Athenagoras Fasiolo, przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego.

W sobotę 1 września, na dziedzińcu Bazyliki św. Franciszka, swoje słowo wygłosi m.in. kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) i ks. Christian Krieger, przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich (CEC).

Zostanie wydana także wspólna Deklaracja przywódców głównych wyznań chrześcijańskich na świecie. Na zakończenie spotkania wyruszą oni wspólnie, wraz z pielgrzymami, towarzysząc im na początku, dziesiątej edycji Pielgrzymki Asyż/Gubbio, która symbolicznie zjednoczy się z pielgrzymką do COP24, przynosząc ducha św. Franciszka na światową konferencję klimatyczną ONZ w Polsce.

Czas Stworzenia będzie obchodzony na sześciu kontynentach. W Polsce wydarzenia z nim związane organizuje  m.in. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA).

Za BP KEP

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce

Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więce

#Asyż, #Czas Stworzenia, #Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, #ekologia, #ekumenizm, #Kościół, #modlitwa, #papież Franciszek, #wiara, #woda