Franciszek: Gamaliel uczy nas sztuki rozeznania

2019/09/18
papiez-franciszek.jpg
– Rozeznanie nie zapewnia rozwiązań standardowych, ponieważ jest sztuką, realizacją mądrości duchowej dzieci Bożych, które uczą się dostrzegania w dziejach śladów obecności Ojca – powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej. Ojciec Święty wskazał na przykład Gamaliela, mówiąc o kryteriach rozeznania i podkreślił, że czas i ludzkie oblicza są posłańcami Boga.

Franciszek przypomniał wcześniejszy fragment Dziejów Apostolskich, który mówi o wtrąceniu apostołów do więzienia. Zauważył, że cechują się oni “posłuszeństwem wiary”. Apostołowie mają świadomość, że swoją misję prowadzą wraz z Duchem Świętym, dlatego nie dają się zastraszyć. Zaznaczył, że są oni „tubami” Ducha Świętego, posłanymi przez Zmartwychwstałego, aby ochotnie i bez wahania głosili Słowo dające zbawienie.

Na koniec Ojciec Święty zachęcił wiernych, aby prosić Ducha Świętego o to, aby w “nas działał, abyśmy zarówno osobiście, jak i wspólnotowo mogli nabrać sprawności rozeznania.”

Papież Franciszek skierował również słowo do Polaków. Oto słowa Ojca Świętego skierowane do polskich pielgrzymów:

Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Dzisiaj w liturgii Kościoła w Polsce przypada święto patrona dzieci i młodzieży, świętego Stanisława Kostki. Ten młody chłopiec pokonał pieszo drogę z Wiednia do Rzymu, by zostać jezuitą. Pokazał, że koniecznie trzeba poświęcić wiele, by pójść za głosem własnego powołania. Jest wzorem także dla tych młodych, którzy z obawy przed reakcją rodziny, przyjaciół lub innych ludzi, boją się wybrać drogę powołania kapłańskiego lub zakonnego. Drodzy młodzi, nie lękajcie się iść za głosem Chrystusa! Niech Bóg błogosławi wam i wszystkim tu obecnym.

Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dzisiaj około 12 tys. wiernych.

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#audiencja #audiencja generalna #Franciszek #Ojciec Święty #papież Franciszek #pielhgrzymi #slider #Watykan #wierni
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej