Głębokie przeżycie Wielkiego Tygodnia w czasie epidemii

2020/03/30
cross-671379-1920.jpg

Epidemia uderzyła w  elementarne wartości, na których budujemy naszą wspólnotę wiary. Konieczność samoograniczenia, odpowiedzialności za innych, poświęcenia, podporządkowania, połączone ze strachem, smutkiem i zwątpieniem przypadły akurat na okres Świąt Wielkiej Nocy.

Jak mimo wszystko głęboko przeżyć Tajemnice Męki Pańskiej, śmierć Chrystusa i Jego Zmartwychwstanie? Kościół wychodzi nam na przeciw, dając wiele szans na spotkanie z Bogiem. To nietradycyjne spotkanie może być niemniej twórcze i silne, będzie tylko…w innej formie.

Opieka duchowa w czasie epidemii skupiła się na ,,duszpasterstwie online”. Mamy do wyboru transmisje nabożeństw, Mszy świętych, konferencji, katechizmów, łączenia się w modlitwie, interaktywnego zwiedzania  kościołów.  Poza tym, duchowni zachęcają do osobistego zgłaszania się do nich. Krakowscy Bracia Kapucyni napisali na Twitterze:

Z kolei organista Jan Buczyński dodał:

No i wreszcie, wskazanie jak przeżyć Wielki Tydzień. Niezwykle cenne wskazówki daje o. Wiesław Dawidowski na swoim Facebooku, wymieniając w punktach:

1. Spotykajmy się CODZIENNIE w rodzinach. Szukajmy wspólnoty stołu. Wspólnoty modlitwy. Oczywiście nie podróżujmy do dalszej rodziny, ale trwajmy tylko z domownikami. Stół w jadalni, niech stanie się domowym ołtarzem, na którym nie ma miejsca na gazetę, czy komputer ale tylko miejsce na pokarm.

2. NIEDZIELA PALMOWA. Postawmy na stole kolorową palmę. Nie będzie poświęcona przez księdza,to fakt, ale ojciec lub matka rodziny mogą w modlitwie prosić Boga, aby przyjął ofiary duchowe jakie teraz składamy na ołtarzu świata. Odczytajcie też Opis Męki Pańskiej z Ewangelii w/g św. Mateusza z podziałem na role.

3. WIELKI CZWARTEK. Możecie odmówić wieczorem, w jedności z kapłanami Liturgię Nieszporów z brewiarza. Znajdziecie łatwo na www.brewiarz.pl. Wieczorem usiądźcie w kręgu, przeczytajcie koniecznie Ewangelię o ustanowieniu Eucharystii (Łk 22) i o Umyciu Nóg ( J 13, 1-15). Potem niech ojciec rodziny umyje stopy żonie, żona mężowi, dzieci rodzicom, rodzice dzieciom. Macie nawzajem sobie nogi umywać. Módlcie się też tego dnia o świętych kapłanów, aby Bóg dał Kościołowi kapłanów, a nie zimnych funkcjonariuszy. Odmówcie razem Modlitwę Pańską. Przyjmijcie Komunię duchową. Po modlitwie obnażcie stół.

4. WIELKI PIĄTEK. Na stole postawcie krzyż. Odmówcie wieczorem Nieszpory. Potem odczytajcie Opis Męki Pańskiej w/g św. Jana z podziałem na role. Przy krzyżu zapalcie świece. Adorujcie Krzyż w milczeniu, potem możecie go ze czcią ucałować (uprzednio dezynfekując!!!). Jeśli chcecie, możecie odmówić modlitwę wiernych przeznaczoną na ten dzień w Kościele. Dzieci mogą czytać jej pierwszą część. Rodzice – część przeznaczoną dla kapłana.

5. WIELKA SOBOTA. Niech to będzie chrześcijański szabat. Czas ciszy. Wieczorem zapalcie świecę i postawcie ją nas stole. Odczytajcie liturgię Słowa na ten dzień. Zaśpiewajcie jakąś Pieśń Wielkanocną.

6. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA. Może pozwolą nam pójść do kościoła w Niedzielę Wielkanocną, w co jednak mocno wątpię. Tak czy owak, czekajcie na bicie dzwonów. Przygotujcie dobre śniadanie wielkanocne. Nie żałujcie sobie czasu. Zjedzcie sobie pyszne, dobre potrawy i dziękujcie Bogu, że zachował was przy życiu, byście mogli innym dawać nadzieję. I pamiętajcie: “miłość wszystko znosi, wszystko przetrzyma”.

Ojciec doskonale podsumowuje sytuację, w której się znaleźliśmy: ,,Po tej Wielkanocy, nasz kochany Kościół Katolicki już nigdy nie będzie taki sam, jak przed pandemią. Wszystko się zmieni. Ale bylebyśmy byli blisko siebie sercem, to przetrwamy”.

Marta Witczak-Żydowo na podstawie: Twittera Krakowskich Braci Kapucynów, Twittera Jana Buczyńskiego, Facebooka o. Wiesława Dawidowskiego

/mwż

Marta Witczak Zydowo

Marta Witczak

Politolog, publicystka, podróżniczka. 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#duszpasterstwo online #epidemia #Jan Buczyński #kapucyni #koronawirus #o. Wiesław Dawidowski #Rekolekcje wielkopostne #Triduum Paschalne #Wielki Post
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej