Obchody jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce (zapowiedź)

2017/04/20
dsc07017.jpg

Dwudniowe uroczystości inauguracyjne 600-lecia prymasostwa w Polsce rozpoczną się w sobotę 22 kwietnia Nieszporami w katedrze gnieźnieńskiej. Do udziału w obchodach zostali zaproszeni biskupi i prymasi Europy oraz przedstawiciele polskich władz państwowych.

Celebracja jubileuszu polskiego prymasostwa zbiega się z dorocznymi uroczystościami odpustowymi ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. W sobotni wieczór 22 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej abp Salvatore Pennacchio będzie przewodniczył Nieszporom o św. Wojciechu. Homilię wygłosi abp Jan Pawłowski z Rzymu. Bezpośrednio po nabożeństwie z bazyliki prymasowskiej do Kościoła pw. św. Michała przejdzie procesja z relikwiami pierwszego polskiego Męczennika.

W niedzielę 23 kwietnia relikwie św. Wojciecha zostaną przeniesione procesyjnie do katedry gnieźnieńskiej, gdzie odprawiona zostanie suma odpustowa. Liturgii będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski, metropolita gnieźnieński, a homilię wygłosi kard. Dominik Duka, prymas Czech, metropolita praski. Do udziału w uroczystości inaugurującej całoroczne obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce został zaproszony także Prezydent Polski Andrzej Duda.

Przed Mszą św. abp Wojciech Polak dokona odsłonięcia tablicy upamiętniającej abp. Mikołaja Trąbę, który tytuł prymasa Polski otrzymał na obradującym w latach 1414-1418 Soborze w Konstancji. Tablica zostanie umieszczona przy Drzwiach Gnieźnieńskich.

Uroczystości zakończą się drugimi Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej w niedzielne popołudnie pod przewodnictwem i z homilią pochodzącego z archidiecezji gnieźnieńskiej abp. Tomasza Pety, metropolity Astany w Kazachstanie. Po nabożeństwie Prymas Polski udzieli tradycyjnie błogosławieństwa dzieciom.

– Mam nadzieję, że ten Rok Prymasowski pomoże nam w szukaniu nowych dróg, ponieważ Ewangelia jest zawsze ta sama, natomiast idziemy z nią do nowego człowieka i obyśmy także jemu potrafili głosić ją w sposób kompetentny – powiedział abp Wojciech Polak, podczas konferencji prasowej 20 kwietnia w siedzibie KEP. / fot. M. Kluczyński

Poza głównymi uroczystościami planowane są w Gnieźnie liczne inicjatywy wokół 600-lecia prymasostwa. W sobotę 22 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarta zostanie wystawa „Primas Poloniae. 600-lecie stolicy prymasowskiej w Gnieźnie 1417-2017”. Jak tłumaczy dyrektor Muzeum ks. dr Jarosław Bogacz,  wśród eksponatów znajdzie się m.in. Złoty Kodeks Gnieźnieński – księga liturgiczna używana w trakcie koronacji królów, kielich Dąbrówki czy oryginał dokumentu Legatus Natus z 1515 roku, w którym papież Leon X kreuje arcybiskupa Jana Łaskiego legatem urodzonym, a także pektorał – tzw. Krzyż Wygnańców – ofiarowany przez papieża Piusa IX kardynałowi M. Leduchowskiemu, a który nosił także kard. Stefan Wyszyński.

Atrakcją dla rodzin będzie organizowany 20 maja na Placu św. Wojciecha “Piknik Prymasowski” z występem zespołu Golec uOrkiestra, zaś 11 czerwca w bazylice katedralnej będzie miał miejsce Koncert Prymasowski dedykowany wszystkim hierarchom noszącym ten tytuł. Muzeum archidiecezjalne zaprasza na lekcje o prymasostwie. Propozycją Powiatu Gnieźnieńskiego jest wielowymiarowy projekt pod nazwą Festiwal 600+ łączący w sobie różnorodne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i turystyczne. Obchody 600-lecia polskiego prymasostwa potrwają do przypadających 29 kwietnia 2018 roku uroczystości świętowojciechowych.

Marcin Kluczyński

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#600-lecie prymasostwa #abp Wojciech Polak #gniezno #KEP #Konferencja Episkpatu Polski #prymas polski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej