Jedno pytanie

2022/07/15
Zapowiedz Nagran
Fot. Freepik.com/sergiign | Opracowanie: Ewa Makowska

Gdy 24 lutego nastąpiła kolejna, dramatyczna odsłona wojny w Ukrainie, Polacy stanęli na wysokości zadania i w szerokim tego słowa znaczeniu, zaczęli nieść pomoc swoim sąsiadom. Pomocą zajęły się zarówno organizacje do tego powołane, jak i osoby prywatne. Jak księża biskupi oceniają działalność Kościoła wobec dramatu wojny? Odpowiedzi udziela o. Leszek Gęsiak SJ.

Kościół katolicki w Polsce od początku wojny w Ukrainie pomaga zarówno osobom, które w tej dramatycznej sytuacji zdecydowały się na wyjazd do Polski, jak i tym, które pozostały w swoim kraju. Pomoc ta jest udzielana przede wszystkim za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych, ale także przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, którego biuro działa przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, oraz inne organizacje katolickie, wspólnoty parafialne i zakonne, współpracujące często z samorządami i organizacjami pozarządowymi. Biskupi, doceniając i wspierając te wszystkie działania, wciąż zachęcają wiernych do dalszej mobilizacji, ponieważ pomoc i modlitwa w intencji Ukrainy są cały czas potrzebne.

Podsumowanie i ocena działań pomocowych były m.in. głównym tematem 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce 14 i 15 marca br. w Warszawie, a także spotkania Rady Stałej KEP, obradującej 2 maja na Jasnej Górze. „Jesteśmy świadkami ogromnej mobilizacji Polaków, zwłaszcza na poziomie lokalnym” ‒ napisali biskupi w komunikacie po obradach w marcu. Zwrócili uwagę na liczne zbiórki pieniężne, dary wysyłane do Ukrainy, a także udzielanie schronienia uchodźcom w polskich rodzinach, ośrodkach diecezjalnych i parafialnych oraz wspólnotach zakonnych.

Wielokrotnie biskupi dziękowali też instytucjom kościelnym zaangażowanym w pomoc uchodźcom, a przede wszystkim milionom wiernych, dzięki którym można było wesprzeć potrzebujących. Z raportu przygotowanego w kwietniu br. przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że od 24 lutego do 31 marca br. w pomoc zaangażowało się 98 proc. polskich parafii. Najczęściej była to pomoc finansowa, ponadto 74 proc. parafii przekazało dary rzeczowe, a 45 proc. zapewniło miejsca noclegowe uchodźcom. Jak poinformowała Caritas Polska, suma wpłat zebranych tylko do końca marca przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne z przeznaczeniem na pomoc Ukrainie przekroczyła 100 mln zł, zaś wartość wsparcia przekazanego w postaci darów rzeczowych ‒ 136 mln zł.

Te liczby mówią same za siebie, a pomoc cały czas jest prowadzona. Wyrazem solidarności Kościoła katolickiego w Polsce z cierpiącymi Ukraińcami była także niedawna wizyta delegacji biskupów polskich w Ukrainie, w skład której weszli przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Ta podróż potwierdziła, że pomoc, zarówno materialna, jak i duchowa, będzie udzielana tak długo, jak tylko będzie potrzebna.

Z o. Leszkiem Gęsiakiem SJ,
rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski,
rozmawiała Marta Karpińska

Materiał z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 3 | lipiec - wrzesień 2022  

/em

17z axRG 400x400

ks. Leszek Gęsiak SJ

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik Civitas Christiana #3-2022 #ks. Leszek Gęsiak SJ #jedno pytanie #e-civitas #pomoc #Kościół
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej